Tenzin Gyatso

Tenzin Gyatso
  • Meslek : 14. Dalai Lama
  • Doğum : 1935
  • Ölüm : -

Budist öğretide önemli bir makam olan Dalai Lama görevini yürüten Tenzin Gyatso Çin’in batı bölgesinde dünyaya geldi. Her Dalai Lama 1391 yılında doğan bir Budist bilgenin reenkarnasyonu olarak kabul ediliyordu. Önceki Dalai Lama Thubten Gyatso’nun ölümü üzerine bir dizi izi takip eden Budist keşişler sonunda babası bir patates yetiştiricisi olan yeni doğmuş Tenzin’in kapısının önüne geldiler ve ailesine yeni doğan bu çocuğun Dalai Lama olduğunu söylediler. Bunun üzerine çocuk kendini 20. yüzyılın en önemli siyasi ve ruhani liderlerinden biri yapacak olan eğitime alındı. Köyünden alınan çocuk Tibet’in başkentine getirildi. Burada Budizm eğitimi aldı ve liderlik sanatının inceliklerini öğrendi. 1950 yılında resmen Tibet Krallığı’nın tahtına çıktı.

14. Dalai Lama’nın tahta çıkmasından bir ay sonra Çin, Tibet’i işgal etti. Komünist liderler Tibet’in Çin’in tarihi bir parçası olduğunu iddia ediyordu. Onlara göre Dalai Lama’nın makamı anakronik bir yapı, bir hurafeydi. Dalai Lama başlarda Çinliler’le anlaşmaya çalıştı. Bölgenin özgün Budist kültürünü yaşatmak için onlara boyun eğdi. 1959 yılında Çinliler’i ülkeden çıkartmak için harekete geçse de başarısız oldu. Çok geçmeden yaşamını sürdürdüğü Hindistan’a sürgüne gönderildi. Dalai Lama bu tarihten itibaren Çin için sürekli bir sorun haline geldi. Dünyayı dolaşarak Tibet’in özerkliği için destek aradı. 1989 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. 2007 yılında ABD Kongresi tarafından Kongre Altın Madalyası ile ödüllendirildi. 2008 yılının Mart ayında yaşanan huzursuzlukların ardından hayata geçen baskıcı Çin politikalarını kınadı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun