Tarık Buğra

Tarık Buğra
  • Meslek : Roman, hikâye ve tiyatro yazarı
  • Doğum : 2 Eylül 1918 - Konya, Akşehir
  • Ölüm : 26 Şubat 1994 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Yalnızların Romanı, Abaza Paşa’nın Rüyası, Küçük Ağa, Yağmuru Beklerken, Dönemeçte, Siyah Kehribar, İbiş’in Rüyası, Tetik Çekildikten Sonra, Sonradan Yaşamak, Aşk Esirleri, Osmancık

Tarık Buğra’nın edebiyata ilgi duymasında kültürlü bir insan olan babasının Türk kültür ve edebiyatının örneklerinden meydana gelen kitaplığındaki kitap ve dergilerden okuduğu şiir, hikâye ve yazıların etkisi büyüktü. Babası Erzurum asıllı hukukçu Mehmet Nâzım Bey, annesi Akşehirli Tâhiroğulları’ndan Nâzike Hanım’dı. İlköğrenimini Akşehir’de tamamladıktan sonra iki yıl İstanbul Erkek Lisesi’ne devam etti. İstanbul Erkek Lisesi’nde Hakkı Süha Gezgin’in düzenlediği bir yazı yarışmasını kazanması yazar olmaya karar vermesine etkili oldu. Okulun yatılı kısmı kapatılınca öğrenimini Konya Lisesi’nde sürdürdü ve buradan mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydolmasına rağmen buradan diploma alamadı. Edebiyat dünyasında ilk defa Yunus Nadi Hikâye Yarışması’nda bir altın dolmakalemle ödüllendirilen “Oğlumuz” adlı hikâyesiyle tanınmaya başladı. Bu ödül Çınaraltı dergisi ve Milliyet gazetesinden teklif almasını sağladı.

Hikâyelerinde hayatın normal akışını değiştiren olaylarla karşılaşan bireylerin çaresizliklerini, bunalımlarını, sevinçlerini, kederlerini ve bu durumların karşısında yaşama arzularıyla iradelerini ortaya koymalarını anlattı. Babası ile Akşehir’de Nasreddin Hoca, Talat Tekin’le İstanbul’da Zeytindalı, kısa bir süre de İstanbul Haftası dergilerini çıkardı. Aynı yıl Şehir Tiyatrosu Edebî Kurulu’nda görev aldı, Ankara’da Yenigün, İstanbul’da Vatan gazetelerinin neşriyat müdürlüğünü yaptı. Milliyet’in spor sayfasını hazırladı.  Peyami Safa’nın neşriyat müdürü olduğu Tercüman gazetesine makaleler yazdı. Ardından Yeni İstanbul gazetesinde neşriyat müdürlüğüne getirildi. Bu kurumun çıkardığı Türkiye Spor gazetesinin yazı işleri müdürü olarak kısa bir süre Norveç, Almanya ve Rusya’da bulundu. Mümtaz Turhan ile birlikte çıkardığı Yol dergisine “Haftadan Haftaya Yol Notları” başlığı altında yazılar yazdı. Tercüman gazetesinde başlayan “Merhaba” ve “Pazar Sohbetleri” başlıkları altındaki yazılarını Aralık 1983’e kadar sürdürdü.  1991’de devlet sanatçısı unvanını aldı ve 1993’te Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın sanatçısı seçildi. Kısa bir hastalığın ardından vefat eden Buğra Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Alper, Feridun, Tarık Buğra, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, Cilt: Ek-1, 2016, s: 216-218
 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun