Talat Aydemir

Talat Aydemir
  • Doğum : 1917-Bilecik
  • Ölüm : 5 Temmuz 1964
  • Meslek : Asker
  • Rütbe : Kurmay Albay

Talat Aydemir, Türk asker, kurmay subaydır. 1950 yılından itibaren 27 Mayıs İhtilalini hazırlayan çekirdek kadronun içinde yer almıştır. Yalnız 1960 yılında vazifeli olarak Kore’de bulunduğu için, ihtilale fiilen katılamamış ve Milli Birlik Komitesine girememiştir. 1962 yılında Ankara’da askeri birliklerin bir kısmının katılmasıyla bir darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Başarılı olamamış ve emekliye sevk edilmiştir.

Hayatı

1917 yılında Bilecik’in Söğüt kasabasında doğan Aydemir, Kara Harp Okulunu ve Kara Harp Adademisini bitirmiştir. Kara Harp Okulu Komutanlığına tayin edilmiştir. 1961 seçimlerinin yapılmasından sonra ordu içindeki memnuniyetsizlikler artmıştır. Kendilerine Silahlı Kuvvetler Birliği adını veren bir grup subay, 21 Ekim’de seçimlerin, siyasi partilerin ve MBK’nın feshimi ön gören bir protokol imzalamışlardır. Hedeflerine ulaşamayınca yeni bir müdahalenin gerekli olduğu görüşünde olan Aydemir ve grubuyla SKB arasında yakın irtibatlar kurulmuştur. Bu durumu hisseden İsmet İnönü içinde Aydemir’in de bulunduğu bir grup subayı başka yerlere tayin etmiştir. 1963 yılında Kara Harp Okulu’nun katılmasıyla yeni bir darbe düzenlemiştir. Bu darbe teşebbüsü de bastırılmıştır. Aydemir, birçok subay, Kara Harp Okulu öğrencileri ve on dörtlerden bazılarıyla birlikte yargılanmıştır. 1963 yılında Fetih Gürcan ile birlikte ölüm cezasına çarptırılmıştır. Kararı TBMM’nin onaylaması üzerine ikisi birlikte Ankara’da idam edilmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun