Tahir Elçi

Tahir Elçi
  • Doğum : 1966-Cizre
  • Ölüm : 28 Kasım 2015 - Diyarbakır
  • Meslek : Avukat, hukukçu
  • Görevi : Diyarbakır Baro Başkanı

Tahir Elçi, avukat ve hukukçu. İnsan hakları ile ilgili birçok davada avukatlık yaptı. 2012 yılından bu yana Diyarbakır Baro Başkanlığı görevini yürüten Elçi, 28 Kasım 2015 günü şiddeti eleştiren bir basın açıklaması yapacağı esnada PKK teröristleri tarafından öldürüldü.

HAYATI

1966 yılında Cizre'de dünyaya geldi, ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamladı. 1991 yılında D.Ü.Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılından beri Diyarbakır'da serbest avukatlık yapan Elçi, ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştı.

Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etti.. Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gördü, birçok ulusal ve uluslararası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sundu.1988 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir.

1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Elçi, Diyarbakır'da 28 Kasım 2015 günü basın açıklaması yapacağı esnada PKK saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.diyarbakirbarosu.org.tr/B-1-2015-03-31-10-18-36-diyarbakir-barosu-baskani-tahir-elci.html

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun