Tahir Alangu

Tahir Alangu
  • Meslek : Edebiyat eleştirmeni ve tarihçisi
  • Doğum : 24 Aralık 1916 - İstanbul
  • Ölüm : 19 Haziran 1973 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Kalavela, Çalgılı Kahvelerdeki Külhanbey Edebiyatı ve Numuneleri, Sait Faik İçin, Servet-i Fünun Edebiyatı Antolojisi, Ataç’a Saygı, Billur Köşk Masalları, Ömer Seyfettin, Türkiye Folkloru El Kitabı

Halk edebiyatı üzerine yaptığı incelemelerle tanınan Türk edebiyat eleştirmeni ve tarihçisi Tahir Alangu, İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenime İstanbul’da başlayan Alangu, bu süreci Anamur’da tamamladı. Kabataş Lisesi’ni tamamlamasının ardından Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Askerliğini tamamlamasının ardından çeşitli liselerde öğretmenlik yapan Alangu, İngiliz Erkek Lisesi’nde edebiyat, Gazetecilik Yüksek Okulu’nda dil, edebiyat ve tiyatro tarihi, Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nde ise folklor dersleri verdi. Bunlarla birlikte Andreas Tietze, Robert Anhegger ve Behçet Necatigil ile birlikte Türk-Alman Dostluk Cemiyeti’ni kurdu. PEN(Şairler, Denemeciler, Romancılar) Kulübü, Türk Dil Kurumu ve merkezi Paris’te bulunan Association Internationale Des Critiques(Uluslararası Edebiyat Eleştirmenleri Birliği) üyesiydi. 1963 yılında Galatasaray Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanan Alangu, İstanbul’da öldü.

Gündüz dergisinde 1936 yılında yazdığı şiirlerle edebiyat yaşantısına giren Alangu, öğrencilik yıllarında, Yurt ve Tarihten Sesler dergilerinde folklor araştırmaları ve masal incelemeleri yayımladı. Daha sonra, çalışmalarını edebiyat tarihi alanına kaydıran Alangu, Anadolu’da öğretmenlik yaptığı yıllarda, folklor araştırmaları için zengin kaynaklar elde etti. İstanbul’a dönüşünün ardından Yenilik ve Yeditepe dergileriyle Vatan gazetesinde edebiyat eleştirileri yayımladı. Türk öykü ve romancılığı üstüne de çeşitli yazılar yazan Alangu, çeşitli antolojiler düzenledi. “100 Ünlü Türk Eseri” adlı kitabında yazmayı düşündüğü kapsamlı edebiyat tarihi kitabının taslağını oluşturdu ancak, çalışmayı gerçekleştiremeden öldü. Keloğlan, Karagöz, Meddah öyküleri, ortaoyunu gibi halk edebiyatı araştırmaları ile bu alanda kaynak araştırmalar oluşturan Alangu, kendi yazdığı masalları da kitaplaştırdı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İsmail Görkem, Tahir Alangu’nun Folklor Anlayışı, Türkoloji Araştırmaları Dergisi, cilti.7, say.11, 2006

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun