Sümer Tilmaç

Sümer Tilmaç
  • Doğum : 15 Temmuz 1948-Malatya
  • Ölüm : 12 Haziran 2015- İstanbul
  • Meslek : Tiyatrocu, oyuncu

Sümer Tilmaç, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi usta oyunculardan eğitim aldı. Ömrü boyunca 210 sinema ve 60 tiyatro oyununda boy gösterdi. 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık Ödülü'nü kazandı ve son olarak Pak Panter filminde oynadı. 50 yıllık sanat yaşamını ‘Sümerce’ isimli gösterisiyle eğlenceli bir dille sanatseverlerle buluşturdu.

HAYATI 

15 Temmuz 1948’de Malatya’da doğan Sümer Tilmaç,1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun oldu. Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi usta sanatçılardan eğitim aldı. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır. Bugün halen Yeşilçam oyuncuları olarak adlandırılan oyuncular grubundan gelip günümüz tiyatro ve sinema sektöründe tutunmuş sayılı oyunculardan biridir. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans, ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol aldı. Tecrübeli oyuncu, 2002 yılında 'Son' filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık ödülü kazandı ve son olarak Pak Panter filminde oynadı. 12 Haziran 2015 tarihinde bir davette geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede  vefat etti. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.haberler.com/sumer-tilmac

http://www.on5yirmi5.com/haber/sinema/oyuncular/147741/sumer-tilmac

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun