Stendhal

Stendhal
  • Doğum : 23 Ocak 1783/Grenoble
  • Ölümü : 23 Mart 1842/Paris
  • Meslek : Romancı, yazar

Asıl adı Marie-Henri Beyle'dir. Mahlası olan Stendhal ile anılır.Fransız olan yazar; gezi yazısı, biyografi, roman ve deneme türlerinde eserler vermiştir. Realizm akımından etkilenmiştir. Eserleri buna göre şekillenmiştir.

HAYATI

23 Ocak 1783’te Grenoble’da doğdu. Burjuva bir ailenin çocuğuydu. Babasının adı Cherubin, annesinin adı Hanriette Gagnon’dur. Sekiz yaşındayken annesini kaybetti,  disiplinli ve muhafazakâr olan teyzesinin ve babasının etkisinde yetişti. 30 Ekim 1799’da askeri okulun sınavına girmek için Paris’e kuzeninin çalıştığı Savaş Bakanlığı’na gitti. Daha sonra süvari birliğinde teğmen olarak İtalya’ya gitti.

ASKERLİK YILLARI

1801 yılında Napolyon Bonapart’ın ordusunda görev alarak sefere çıktı bu arada bir komutanın  asistanı olarak Brescia’da üç ay kaldı. Almanya, Avusturya ve Rusya’da askeri görevlerde bulundu ama savaşlarda  asla yer almadı. 1812 yılında Napolyon ile birlikte Rus seferine katıldı ve Moskova’nın yok oluşuna şahit oldu.O dönemde önemli notlar tuttu fakat bir kısmını Rusya’dan geri çekilirken kaybetti. Stendhal ismini de bu dönemde seçmiştir. 

ASKERLİKTEN SONRAKİ YILLARI

1814’de Napolyon’nun düşüşünden sonra Milano’ya yerleşti ve ertesi yıl Parma’yı ziyaret etti ve bu ziyaret üçüncü romanı olan Parma Manastırı’na ilham kaynağı oldu.1817’de İtalya’daki deneyimlerini  ve ona olan sevgisini Roma, Napoli ve Floransa adlı kitaplarında anlattı. 1818’de Napolyon’un Hayatı’nı yazmaya başladı. 1821’de yasa dışı bir örgüt olan İtalyan örgütüne katıldığı gerekçesiyle  Milona’dan  uzaklaştırıldı. Bunun üzerine de Batı Avrupa’yı dolaşmaya başladı  ve bu sırada yaşadığı tecrübeler, sahip olduğu düşünce ve hisler daha sonraki romanlarının temelini oluşturdu.

SON YILLARI VE ÖLÜMÜ

İlk romanı Armance’i 1827’de, 1830’da da Kırmızı ve Siyah’ı yazmıştır.1831’de ise Triste’de bir süre konsolosluk yapmıştır.1841 yılında kısa bir süre felç oldu  ve 1842 yılının  22 Mart gecesi öldü.Mezarı Montmarte Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar
“Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar Casanova - Stendhal – Tolstoy”, Stefan Zweig DOĞU BATI YAYINLARI
 
Ann Jefferson, Reading Realism in Stendhal (Cambridge Studies in French), Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1988.
 
Joanna Richardson, Stendhal: A Biography, Gollancz, 1974. ISBN 0-575-01870-4
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun