Stanford Shaw

Stanford Shaw
  • Meslek : Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihçisi
  • Doğum : 5 Mayıs 1930 - Minnesota -Saint Paul, ABD
  • Ölüm : 16 Aralık 2006 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Eski ve Yeni Arasında Osmanlı İmparatorluğu, The Financial and Administrative Organisation and Development of Ottoman Egypt 1517-1798, Ottoman Egypt in the Age of the French Revolution, The Budget of Ottoman Egypt, History of the Ottoman Empire and Modern

Ailesi 20. asrın başlarında Amerika’ya yerleşen Mûsevî göçmenlerinden olan Jay Stanford Shaw bu şehirde Webster Elementary ve daha sonra Mechanic Arts High School’u bitirdi. Yüksek öğrenimine Stanford Üniversitesi’nde başladı ve İngiltere işçi partisinin dış politikası konulu bir çalışmayla yüksek lisansını tamamladı. Ardından Princeton Üniversitesi’ne devam etti. Ortadoğu ağırlıklı tarih öğrenimi sebebiyle Arapça, Türkçe ve Farsça öğrenmeye başladı. Londra ve Oxford üniversitelerinde çalıştı; burada Bernard Lewis, Paul Wittek ve Hamilton A. R. Gibb gibi hocalardan istifade etti. Mısır’a gitti, Kahire ve Ezher üniversitelerinde çalıştı, Osmanlı dönemine ait arşivlerde araştırmalar yaptı. Bu konuya verdiği önem sebebiyle arşiv ağırlıklı çalışmalarına İstanbul Üniversitesi’nde devam etti. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde araştırmalarda bulundu. Harvard Üniversitesi’ne geçti ve burada hocalık yaptı. Daha sonra emekliliğine kadar çalışacağı Kaliforniya Üniversitesi’ne katıldı. 2000 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi hocaları arasında yer aldı.

Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan International Journal of Middle East Studies’in (IJMES) kurucusu olan ve uzun süre baş editörlüğünü yapan Shaw Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliğine seçildi, Türk ve Türkiye tarihine katkılarından ötürü 1981’den beri üye olduğu Türk Tarih Kurumu tarafından hizmet madalyası ve beratı ile taltif edildi. Boğaziçi ve Harvard üniversiteleri kendisine fahrî doktorluk unvanı verdi. Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı tarafından liyakat madalyası ile onurlandırıldı. 1966’da evlendiği eşi Ayşe Ezel Kural ile beraber hazırladığı History of the Ottoman Empire and Modern Turkey adlı çalışma, bir Batı dilinde yayımlanmış en kapsamlı eserlerden biri olarak kabul edildi. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar gelen ve büyük kısmı kendi sorumluluğunu taşıyan eserin bilimsel yönden sorgulanması önde gelen pek çok Osmanlı tarihçisi tarafından yapıldı ve olumlu-olumsuz değerlendirmelere konu oldu. Ermeni iddialarına iştirak etmeyen, 1915 Ermeni tehciriyle ilgili olarak ileri sürülen iddiaları sorgulayan ve reddeden görüşleriyle öne çıkan Shaw, bu tutumundan ötürü evinin kundaklanması gibi ağır tehdit içeren saldırılara maruz kaldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Çetin, Atilla, Jay Stanford Shaw, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2009, c.37, sf. 84

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun