Sienalı Catherine

  • Önem : Hristiyan azize
  • Doğum : 1347
  • Ölüm : 1380

Sienalı Catherine olarak anılan, asıl adı ise Catherine Benincasa olan Hristiyan Azizesi, İtalya’nın Siena şehrinde dünyaya geldi. Ailesinin yirmi beş çocuğundan biri olan Catherine, on altı yaşına geldiğinde bir Dominiken olmaya karar verdi. Babasının evlenmesi yolundaki önerilerini geri çevirdi, çünkü onun rahibe olmak gibi bir arzusu söz konusuydu. Bu amaç uğruna üç yıl inzivaya çekildi. Nadiren penceresinden dışarı başını uzatıyordu. On dokuz yaşına geldiğinde dini bir deneyim yaşadı. Yaşadığı bu deneyimi “İsa Mesih ile mistik evlilik” olarak adlandırdı.

Catherine, Siena ve İtalya genelde yaşanan kargaşa sırasında dini meseleler ve İtalya politikası ile ilgili yazılar yazmaya başladı. Ailesine, Papa’ya, keşişlere ve krallara yazdığı yüzlerce mektup, bu adanmış Katolik kadının aynı zamanda keskin bir politik içgüdüye sahip olduğunu gösteriyordu. Uzunca bir süre Papa 11. Gregory’i Fransa’daki Avigon’dan ayrılıp Roma Kilisesi’ne dönmesi için ikna etmeye çalıştı. 1305 yılında yaşanan politik bir tartışma sonucunda kardinaller Roma’yı terk etti. Catherine’in 1376 yılında Avignon’a gitmesi ve yaptığı lobi faaliyetleri, 1377 yılında Papa’nın Roma’ya dönmesinde büyük rol oynayacaktı. Gregory’nin Roma’ya dönmesi Fransızları öfkelendirdi ve Batı’daki dini çatışmanın hızlanmasına neden oldu. Bu dönemde 15. Yüzyıla kadar sürecek Katolikler arası bölünme derinleşmeye başladı. 1379 yılında bir grup kardinal tarafından alternatif bir papa, “antipapa” seçildi. Yaşanan bölünmeden endişe duyan Catherine barışın sağlanması için lobi faaliyetlerine devam etti. Otuz üç yaşında iken vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun