Seyyid Kutub

Seyyid Kutub
  • Doğum : 9 Ekim 1906-Muşa-Mısır
  • Ölüm : 29 Ağustos 1966-Mısır
  • Meslek : Sosyolog, fikir adamı

Seyyid Kutup, Mısırlı düşünür ve aksiyon adamıdır. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı fikri yönden etkiledi. Cemal Abdünnasır’a karşı girişilen başarısız suikasttan sorumlu tutuldu. Uzun yıllar Mısır zindanlarında işkence gördü. İdam cezasına çarptırılıp öldürüldü.

Hayatı

1906 yılında Mısır’ın Asyut iline bağlı Muşa köyünde doğan Seyyid Kutub, ilköğrenimini doğduğu köyde tamamladıktan sonra 1921 yılında Kahire’ye giderek eğitimine burada devam etti. 1926 yılında Öğretmen Okulu’ndan mezun olduktan sonra Külliyyetü Dari’l-ulum’un hazırlık sınıfına girdi ve 2 yıl sonra da Daru’l-ulum’a kaydoldu. Üniversite’deki öğrenci hareketlerine katılan Kutub, ayrıca edebiyat ile de yakından ilgilendi ve Akkad ile olan yakınlığı onu edebiyat dünyasında hızlı yükselmesini sağladı. Eğitim sisteminin düzelmesi için çeşitli reform taslakları hazırladı. 1947 yılında aylık bir dergi çıkarsa da 4. Sayısından sonra bu dergiyi bırakarak finanse ettiği haftalık El-Fikrü’l-Cedid dergisini yayımlamaya başladı ancak derginin siyasi üslubu hükümeti rahatsız edince 1948 yılında dergi kapatıldı. Yine aynı yıl eğitim araştırmaları yapması için Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen Kutub, burada Batılı hayat tarzını yakından tanıma imkanı buldu ve 1950 yılında Amerika’dan Batı sisteminin en keskin karşıtlarından biri olarak döndü.

Yurda döndükten sonra çeşitli örgütler içinde yer aldı, tutuklandı, serbest bırakıldı, gazete de yazılar yazdı fakat iktidar tarafından sansüre uğradığı gerekçesiyle 1954 yılında gazetenin neşrine son verdi. Yine aynı yıl Cemal Abdünnasır’a karşı girişilen başarısız suikasttan sorumlu tutulan İhvan-ı Müslimin örgütü yöneticiletiyle birlikte tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildiyse de Irak Devlet Başkanı’nın girişimiyle 10 yıl cezasını çektikten sonra tahliye edildi. Hapisten çıktıktan sonra çok tartışılan bir kitap yazdı ve bu eserinde savunduğu görüşleri nedeni ile 1965 yılında yeniden tutuklandı. Uzun süren yargılanma sonunda idam cezasına çarptırıldı ve 1966 yılında infaz edildi. Cesedi ise bilinmeyen bir yere gömüldü.

Görüşleri

Çoğunlukla İslami hareketler bağlamında, özellikle de İhvan-ı Müslimin teşkilatının ideologu olarak ele alınırsa ve hayatı göz önünde bulundurulursa onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğu görülür. Dinin düşüncelerinin yanı sıra edebiyat, edebiyat eleştirisi, eğitim, siyaset, gazetecilik ve yayınılık alanlarında pek çok çalışmaları bulunmaktadır. 1940’lı yıllara kadar fikri ve yazı hayatının ilk dönemi şiir, hikaye, roman, makale ve edebiyat eleştirisi oluştururken 1950’li yılların ortalarındaki kitaplarında eşitlik, hürriyet, emperyalizm gibi kavramlarla birlikte ekonomik, sosyal ve siyasal konular genişçe yer tutmaktadır.

Eserlerinde çağdaş dünyanın ekonomik ve sosyal problemlerine kapitalizm ve komünizm gibi sistemlerin çare üretemediğini, aksine bunların problem kaynağı olduğunu, kesin çözümün sadece İslam’da bulunduğunu savundu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Görgün, Hilal, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 37, 2009

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun