Şehzade Bayezid

Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanat iddiası ile isyan eden Hürrem Sultan’da olma oğludur.

Hayatı

1526 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bayezid, babası ile pek çok sefere katıldı. 1541 yılındaki Macaristan seferi onun ilk tecrübesi oldu ve 1546 yılında Karaman sancak beyliğine gönderildi. Babası Kanuni seferler için giderken yerine tahtı muhafaza için Bayezid’i yolluyordu. Fakat Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra onun adına isyan çıkması ve Bayezid’in bu konuda ağır davranması babasının ona karşı olan güvenini sarstı. Bunun üzerine babası onu bağışladı ve Kütahya’ya gönderdi ama bu merhamet Bayezid tarafından yanlış algılandı ve kendisini tahtın tek varisi olarak görmeye başladı. Bu da abisi Selim ile aralarında bir taht kavgasına sebep oldu. Naif yaratılışlı, barış sever bir ruha sahip olan Bayezid kendisini zevk ve safaya düşkün olan Selim’den daha üstün görüyordu.

Annesi Hürrem Sultan hayatını kaybedince kendini güvence altına almak için taraftar toplamaya başladı. Bu durumda oğullarını birbirinden uzaklaştırmayı doğru bulan Kanuni Selim’i Konya’ya Bayezid’i ise Amasya’ya nakletti. Yalnız Şehzade Bayezid bu naklı bir hakaret olarak algıladı ve gitmemek için ısrar etti. Babası Kanuni ise oğlunu avutucu sözler ile oyalıyor, Bayezid ise ‘’Padişah olan yalan söyler mi?’’ diyerek babasını suçlamaya ve etrafında adam toplamaya devam ediyordu.

1559 yılında Konya’ya giden Bayezid abisi Selim’in ordusu ile karşılaştı ve yenildi. Bunun üzerine Amasya’ya döndü ve babasından af diledi. Fakat Kanuni oğlunu affa layık görmedi ve onun derhal yakalanmasını emretti. Bunun üzerine Bayezid oğullarını da alarak Amasya’dan çıktı ve doğu sınırına yaklaştığında sancak beyleri ile karşılaştı ve savaşa tutuldu ancak bu sefer savaşı kazandı. İran’a sığındı.

Şah Tahmasb onu ilk önce büyük bir törenle karşıladı fakat daha sonra bir suikast hazırlandığı iddiası ile Bayezid’in askerlerini dağıttı ve 1560 yılında oğulları ile birlikte onu hapsetti. Bundan sonra Kanuni, Selim ve Tahmasb arasında Bayezid’in teslimi konusunda yazışmalar ve pazarlıklar başladı. Tahmasb’ın isteklerini yerine getiren Kanuni, oğlunu teslim aldı ve hemen orada boynuna geçirilen kementle boğularak öldürttü. Ardından cenazeler Sivas’a getirildi ve naaşları surların dışına defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Turan, Şerafettin, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 5, 1992

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun