Sarah Good

  • Önem : Salem Cadı Yargılamalarında idam edilen kadın
  • Doğum : 1655
  • Ölüm : 1692

Salem Cadı Yargılamaları sırasında suçlanan ilk kadınlardan biri olan Sarah Good, borçları yüzünden hapse düşen bir adam olan William Good’un eşiydi. Çiftin Dorothy adından bir kızları vardı. Pek çok diğer kurban gibi o da düşük bir sosyal statüye sahipti. Good, Salem’de pek sevilmiyordu. Kaba, dağınık ve yardıma muhtaç biri olarak görülüyordu. Good, tabi ki Salem’i kasıp kavuran cadı avı kurbanında öldürülen diğer 19 kişi gibi cadı değildi. Onu müdafaa edecek kimsesi yoktu. Salem Cadı Avı’nın diğer kurbanları ile birlikte dini bağnazlığın ve hoşgörüsüz kitle adaletinin tehlikesini simgeleyen bir figür olarak günümüze kadar ayakta kaldı.

Yargılama 1962 yılının Şubat ayında başladı. Üç genç kız komşularını kendilerini büyülemekle suçladılar. İlk olarak Good ve iki başka kadın bu suçlamayla yargılandı. Yargılama sırasında diğer kasabalılar da çeşitli suçlamalarda bulundular. Birisi Good’u süpürge üzerinde uçarken gördüğünü söyledi. Bir başkası onun sihirli güçlerini kediler ve kuşlar üzerinde denediğini iddia etti. Beş yaşındaki kızı da tutuklandı ve annesinin aleyhine ifade vermeye zorlandı. Darağacına götürüldüğü sırada Good’un hala masum olduğunu söylediği iddia edilmektedir. Papaza “sen bir yalancısın” demiştir. Good idam edildiğinde otuz yedi yaşındaydı. Cadı avı, sömürgenin sivil ve dini liderlerinin desteğini aldı. Ancak yılın sonuna doğru mahkeme kapatıldı. Yirmi yıl sonra kurbanlara itibarları iade edildi ve ailelerine tazminat davası açma hakkı tanındı. Good’un dul eşinin titrek el yazısı ile mahkemeye yazdığı başvuru mektubu, yargılama ve idam sürecine noktayı koyuyordu: “Yoksul ailemin yıkılmasından dolayı nasıl bir zarar gördüğümün takdirini saygı değer mahkemeye bırakıyorum” dedi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun