Sapfo

Sapfo
  • Önem : Antik Yunan kadın lirik şairi
  • Doğum : MÖ 630
  • Ölüm : MÖ 570

Antik Yunan’ın önemli lirik şairlerinden, lezbiyen kelimesinin annesi sayılan Sapfo, ömrünün büyük bölümünü Ege Denizi’nde bir ada olan Midilli’de geçirdi. Diğer taraftan bazı tarihi kalıntılara göre kısa süreliğine de olsa Sicilya’ya sürgüne gönderildi. Midilli Adası’nın önde gelenleri arasında yer alan Sapfo’nun en az iki erkek kardeşe sahip olduğu bilinmektedir. Cleis adında bir kız çocuğu dünyaya getirdiğine dair görüşler de mevcuttur. Kaleme aldığı ünlü aşk şiirlerinin pek azı günümüze ulaşmış olsa da yaşadığı dönemde büyük bir popülerliği vardı. Bu yönüyle kendinden sonraki Yunan ve Roma şiirleri üzerinde etkili oldu. Sapfo’nun ölümünden sonra eserleri dokuz kitap halinde toplandı. “Afrodit İlahisi” adlı şiiri eksiksiz bir şekilde günümüze kadar ulaşabildi.

Aşk, erotizm, kıskançlık ve hasretle dolu olan Sapfo’nun şiirleri genellikle kadınlara hitaben yazılmıştır. Pek azında erkeklere seslenilmektedir. Şiirlerinden birinde arzuladığı bir kadını bir erkeğin yanında gördüğünde nasıl kıskandığını anlatmaktadır. Yakın zamanda lirik şiirlerinden bazı yeni parçalar keşfedildi. Böylece Sapfo’nun Batı tarihinde homoseksüellik üzerine yazan ilk yazarlardan biri olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmaları yakın zamanlarda farklı dillere çevrilmiş, hakkında çeşitli romanlar yazılmış, doğum yeri olan Midilli Adası kıza zamanda lezbiyen turistler için bir çekim merkezi haline gelmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun