Samuel Adams

Samuel Adams
  • Önem : Amerikalı siyaset adamı. Bağımsızlık savaşı önderlerinden
  • Doğum : 1722
  • Ölüm : 1803

Amerikalı bir siyaset adamı olan ve Bağımsızlık Savaşı önderleri arasında yer alan Samuel Adams Bostonlu bir bira imalatçısının oğludur. Adams iş hayatında başarısızlıklar, özel hayatında da trajedilerle dolu geçen yirmi yılın ardından İngiltere yönetimine karşı ateşli bir muhalif olarak ortaya çıktı. Zaten son derece yaygın olan Boston’daki İngiltere aleyhtarı hoşnutsuzluğu örgütleyerek Amerikan Devrimi’ne doğru evrilen direniş sürecini başlattı. Adams, sorun çıkaran bir muhalif olarak görülmeye başlamasından hemen önce pek çok insan için sadece başarısız bir adamdı. Elindeki parayı idare etme noktasında sıkıntılar yaşıyordu. Babasından kalan bira imalathanesi de kısa zamanda ekonomik sıkıntıları girdi. Bir gazete çıkartmaya çalışsa da finansal sorunlar nedeniyle mümkün olmadı. Bir dönem Boston’da vergi tahsilatı yaptı. Altı çocuğu olan Adams’ın sadece 2 çocuğu hayatta kalabildi.

1765 yılında kağıt gibi çeşitli ürünlere konan bir vergi olan Damga Kanunu’nun yürürlüğe girmesi, Boston’da genel bir hoşnutsuzluk yarattı. Bu ortam Adams’ın Harvard Üniversitesi’ndeki mezuniyet konuşması sırasında ortaya çıkan asi ruhun yeniden ortaya çıkmasında neden oldu. Gazete yazılarında ve mitinglerinde İngiliz vergilerine karşı çıktı ve halkı boykota davet etti. Daha sonra “Özgürlük Çocukları” adında bir yeraltı direniş örgütü organize etti. 1775 yılında İngilizler Adams’ı ve dostu John Hancock’u tutuklamaya teşebbüs edince gerilim isyana dönüştü. Ertesi yıl Hancock ve Adams “Bağımsızlık Deklorasyonu”n imzaladı. Adams savaştan sonra siyasette daha pasif bir rol oynadı. Bir dönem Massachusetts valiliği yaptı. Küçük kuzeni John Adams’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci başkanı oluşunu görecek kadar yaşadı. Seksen bir yaşındayken Boston’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun