Samet Ağaoğlu

Samet Ağaoğlu
  • Meslek : Türk Yazar, Siyaset Adamı
  • Doğum : 1909 - Karabağ
  • Ölüm : 1982 - İstanbul
  • Başlıca Eserler : Strasburg Hatıraları, Zürriyet, Öğretmen Gaffur, Büyük Aile, Babamın Arkadaşları, Sovyet Rusya İmparatorluğu, Türkiye'de İş Hukuku

Demokrat Parti hükümetlerinde bakanlık görevi icra eden Türk yazar ve siyaset adamı Samet Ağaoğlu Karabağ’da dünyaya geldi. Türk siyaset tarihinin bilinen simalarından Ahmet Ağaoğlu’nun oğludur. Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlamasının ardından Ankara Lisesi’ni tamamladı. Üniversite eğitimine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ve doktora yapmak üzere Fransa’ya gitti. Yurda döndükten sonra çeşitli bakanlıkların bünyesinde çalıştı. 1946 yılında Ticaret Bakanlığı iç ticaret genel müdürü olduğu sıralar siyasete atıldı. Samet Ağaoğlu tek partili dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’ne karşı gelişen muhalefeti örgütleyen Demokrat Parti’ye girdi ve ilerleyen dönemlerde partinin Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

1950 yılında yapılan seçimlerde Manisa milletvekili olan Ağaoğlu, ilk döneminde Devlet Bakanı ve başbakan yardımcısı oldu. 1954 yılındaki seçimlerde de tekrardan Manisa milletvekili seçilerek III. Menderes Hükümeti’nde İşletmeler Bakanı, IV. Menderes Hükümeti’nde ise Sanayi Bakanı oldu. 1957 seçimlerinde yine Manisa milletvekili olan Ağaoğlu V. Ve son Menderes Hükümeti’nde önce sanayi sonra da devlet bakanı oldu. 27 Mayıs 1960 darbesinden dolayı Yassıada’da diğer Demokrat Parti üyeleriyle birlikte ömür boyu hapse mahkum edildi. Çıkan af üzerine serbest kaldı, daha sonra siyasetle dolaylı bir biçimde ilgilendi. Bundan sonraki yaşamını, anılarını ve siyasi yazılarını kitap haline getirmekle geçirdi. Güçlü bir yazar olan ve ilk öyküleri 1955’te Varlık ve Yücel dergilerinde çıkan Samet Ağaoğlu, bu yapıtlarında genellikle toplumdan kopmuş insanları konu alır. Kişilerinin ortak çizgisi, suça, cinayete eğilimli, kuşkulu, bunalımlı özellikler göstermektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ertan Örgen, Samet Ağaoğlu’nun Hatıraları, Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi, sf. 203-214, 2014

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun