Salah Birsel

Salah Birsel
  • Doğum : 1919/Bandırma
  • Ölümü : 10 Mart 1999/İstanbul
  • Meslek : Şair, deneme yazarı

Salah Birsel; şair ve deneme yazarı.

EĞİTİM HAYATI

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın en güçlü kalemlerinden biri olan Salah Birsel 1919 yılında Balıkesir'in Bandırma ilçesinde dünyaya gelmiştir. Asıl adının Ahmet Selahattin Birsel olduğunu söylemiştir. Saint Joseph Fransız Okulu ve İzmir Erkek Lisesi’nde orta öğretimini tamamlayan Salah Birsel, daha sonra yükseköğrenime İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlar. Burada iki yıl eğitim aldıktan sonra felsefe bölümüne geçer ve 1948 yılında yükseköğrenimini tamamlayarak mezun olur. Usta yazar fakülteye devam ettiği yıllarda Nişantaşı Ortaokulu’nda da Fransızca öğretmenliği yaptı.

ÇALIŞMA HAYATI

Salah Birsel mezun olduktan sonra bir süre daha öğretmenliğe devam etti. Öğretmenlikten sonra da 3 yıl boyunca iş müfettişliği yapmıştır. Salah Birsel, yazar Burhan Arpad ile birlikte ABC Yayınevini kurdu. Daha sonra Süper Baba adlı televizyon programı ile hafızalarda yer eden İhsan Devrim de ortaklara katılmıştır. Ancak dönemin siyasal iktidarının kışkırtmaları üzerine karşıt görüşlü bir grup tarafından ünlü Tan gazetesinin yakıldığı olayda yayınevi yıkılmıştır. 1956 yılında üniversitenin Edebiyat Fakültesi’nde kütüphane müdürlüğüne atanan Salah Birsel, 4 yıl boyunca bu görevini sürdürmüştür.1960 yılında Türk Dil Kurumu yayın kolu başkanlığına atanmış ve 1973 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. Bu çok çeşitli mesleklerin ardında son olarak Ankara Üniversitesi basım evi müdürlüğü görevini yaparken emekli olmuştur. Kaleminden bir çok deneme, şiir ve günlük çıkan usta yazar 10 mart 1999 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

EDEBİ HAYATI 

Edebiyata şiir ile başlayan ve güçlü bir şiir dili olmasına rağmen deneme ve günlük türleriyle özdeşleşen Salah Birsel, ilk şiirlerini 1937 yılında Gündüz dergisinde yayınlamıştır.1942 yılında İnkıâpçı Gençlik dergisinde yayınlanan Bulut Geçidi adlı şiiri nedeniyle yargılanmıştır. Yargılama sonucu hiç bir ceza almadan berât etmiştir. Kendine özgü bir şiir dili oluşturmuştur.1970 li yıllardan sonra düzyazı ile ilgilenmeye başlamış ve burada da özgün bir dil kullanmıştır.Deneme konusundaki başarısını bir çok ödülle taçlandırmıştır. 1986 yılında Yaşlılığın Günlüğü adlı güncesi ile kazandığı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü aynı zamanda günce alanında bir esere verilen ilk ödül olma özelliğini taşımaktadır. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yücel Kayıran, Salah Birsel Meselesi , Radikal Kitap 24.10.2014

Salah Birsel kimdir. Canan Yıldırım

Bahar, Mahmut (1995). Salah Birsel‟in Hayatı, Şiir ve Denemeleri Üstüne Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Elazığ: Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

AKYÜZ, Kenan (1995). Modern Türk Edebiyatının Ana Çizgileri, İstanbul: İnkılâp Kitabevi.

SALAH BİRSEL’DEN AVANGART BİR POETİKA DENEMESİ: ŞİİRİN İLKELERİ Fethi DEMİR

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun