Saigo Takamori

Saigo Takamori
  • Önem : Modernize olan Japon ordusuna karşı savaş veren samuray
  • Doğum : 1827
  • Ölüm : 1877

Son Samuray lakaplı Saigo Takamori, Kagoshima’da dünyaya geldi. Geleneksel samuray okullarında Konfüçyüsçuluk, aritmetik ve dövüş sanatları eğitimi aldı. Japonya’nın feodal askeri eliti olan samuraylar, Busgido adı verilen yazılı olmayan kurallara tabiydiler. “Savaşçının Yolu” anlamına gelen bu kuralları, Saigo da okulunda öğrendi. Bu kuralların arasında sadaka, sadelik ve eğer gerekirse onurlu bir biçimde kendini öldürmek de vardı. Bir samuraydan bekleneceği üzere Saigo okulunu bitirince devlet hizmetine girdi. İlk olarak vergi tahsildarı olarak çalışmaya başladı. Bilinmeyen nedenlerden ötürü 1854 yılında büyük bir terfi aldı. Feodal lordu ya da daimyosu olan Shimazu Nariakara tarafından başkent Edo’ya yani bugünkü Tokyo şehrine gönderildi.

Saigo, Tokyo’ya geldiğinde Batı’nın ekonomik ve politik üstünlüğü karşısında ne yapacağını bilmeyen bir Japon devletiyle karşılaştı. Bir yıl önce Amerikan savaş gemileri Japon sahiline gelmişti ve Amerikalılar Şogun’u diplomatik bir anlaşma imzalamaya zorlamıştı. Japonya’daki modernleşme yanlısı güçler Batı’yı yakalamak için feodal Şogunluk düzeninin kaldırılması gerektiğine inanıyordu. Samurayların yerine ise Batılı anlamda modern bir ordu oluşturulmalıydı. Baskı altındaki Şogun istifa etti ve böylece Meji Restorasyonu olarak anılan dönem başladı. Şogunluğun son bulması yaklaşık on yıl süren bir gerilime neden oldu. Boşin Savaşı olarak anılan bu dönemde Saigo, imparatorun ve modernleşmecilerin safında yer aldı. Ancak zaferden sonra dış politika konusunda onlarla ayrı düştü. Ayrıca samurayların ayrıcalıklarının kaldırılması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. 1877 yılında değişikliklerden hoşnut olmayan eski samuraylardan destek alarak Satsuma İsyanı’na liderlik etti. Saigo ve askerlerinin başarı şansı çok azdı. 1877 yılında Shiroyama Savaşı’nda son şansını denedi. Saigo’nun dört yüz kişilik ordusu yüz binlerce imparatorluk askerine karşı mücadele ediyordu. Efsaneye göre Bushido kurallarına uyarak yakalanmadan önce intihar etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun