Sadun Boro

Sadun Boro
  • Doğum : 1928/İstanbul
  • Ölüm : 5 Haziran 2015/Marmaris
  • Meslek : Denizci

Sadun Boro, Türk denizci. Teknesiyle dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisidir. Sadun Boro'nun gezi izlenimlerinde aldığı notlardan oluşan kitapları denizciler için kaynak eser niteliğindedir. Sadun Boro 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil ’Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlamıştır.

HAYATI 

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Caddebostan sahilinde geçen Boro denizciliğe ilk adımını sandalla attı. Galatasaray Lisesi eğitiminden sonra 1948 yılında İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirir. İngiltere’deki eğitimi sırasında, 1952’de, bir İngiliz ile Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açık deniz Atlantik aşırı yolculuğunu 6 ay sürede gerçekleştirir. Cumhuriyet gazetesinde yazı dizisi olan bu gezinin anıları 2004’te "Bir Hayalin Peşinde" adlı kitaba dönüştürülür. 10,5 metre boyunda Kısmet isimli teknesi 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde yapımı gerçekleştirilir. Sadun Boro'ya 1965’te de Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço hayalindeki dünya seyahati için eşlik eder. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlanır ve daha sonra "Pupa Yelken" adlı kitapta toplanır. Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezer. 1980’den sonra Bodrum ve Gökova Körfezi’nde yaşayan aile özellikle Gökova, Göcek, Fethiye gibi güney Ege kıyılarının korunması için çok uğraşır.

Gazete ve dergilerde yayınladığı yazılarla gençlere doğa ve deniz sevgisi aşılamayı amaç edinen bir Gökova sevdalısı olan Sadun Boro, Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykeli yaptırır. Dünya seyahati anılarını ’Pupa Yelken’ adlı eserinde toplayan Boro'nun 2004’te ’Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitabı yayınlanmıştır. ’Vira Demir’ adlı son kitabı da denizciler için rehber niteliğindedir.
Sadun Boro 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil ’Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlamıştır. Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, 05.06.2015 Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.milliyet.com.tr/unlu-turk-denizci-sadun-boro-gundem-2069637/

http://www.yachtturkiye.com/alesta/buyuk-turk-denizcisi-sadun-boroyu-kaybettik.html

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun