Sabri Altınel

Sabri Altınel
  • Meslek : Şair
  • Önem : Kırsal yöre halkının sorunlu hayatını şiire yansıtması
  • Doğum : 1925 – Susurluk, Balıkesir
  • Ölüm : 19 Eylül 1958 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : İnsanın Değeri, Kıraçlar, Zamanın Yüreği, Şiirler

Kırsal yöre halkının acılı yaşantısını özgün bir şiir diliyle yansıtan Sabri Altınel, Susurluk’ta dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamlayan Altınel, başladığı doktora çalışmasını yarıda bırakarak askere gitti. Kısa bir süre gazetecilik yaptıktan sonra öğretmenlik mesleğini yapmaya karar verdi. Saint-Joseph ve Saint Benoit liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1959 yılında Fransa’ya gitti ve orada bir yıl kaldı. Şiire erken yaşlarda başlayan Altınel, ilk şiirlerini Balıkesir’de çıkan Kaynak dergisinde yayımladı. 1947-148 yılları arasında Sanat ve Edebiyat, Genç Nesil, Edebiyat Dünyası, Kaynak, Yeni Ufuklar ve Yücel dergilerinde yayımladığı şiirlerini “İnsanın Değeri” adlı kitabında bir araya topladı.

Altınel için şiir “bir hayat deneyi, bir yaşama anlayışı”ydı. 1958 yılından itibaren şiir anlayışını değiştirdiği Yelken, Yeditepe ve Yücel dergilerinde yayımladığı örneklerle yeni bir anlatıma yöneldiği görüldü. Yalnızlığı, içine kapanık bir halkın çağlar boyu sürüp giden acısını, doğa unsurlarının simge olarak kullanıldığı, hüzünlü bir dille seslendirdi. Altınel, 1960’ta Fransa’dan dönüşünden sonra bir süre şiir yayımlandı. 1967’de Soyut dergisinde yayımladığı “Yaban Yazıları” adlı şiir dizisinde neredeyse insancıllaştırılmış bir doğal çevreyle bütünleşmiş köy yaşamının süregelen yalnızlığını destanlarda, ağıtlarda görülen bir dille aktardı. 1980’lerde Somut dergisinde yayımladığı şiirleri 1982 yılında Zamanın Yüreği adlı kitabında topladı. Altınel, Türk şiirinin çeşitli akımlarından hiçbirine tam olarak girmeyen, ama toplumcu bir yönelişin parçası olan şiiriyle, özellikle kırsal yöre halkının dramını özgün bir şiir diliyle işlemiştir. Ayrıca, Lorca’dan çevirdiği 56 şiir 1962 yılında Seçme Şiirler adıyla yayımlanmıştır. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Murat Belge, Şairden Şiire, İletişim Yayınları, 2018, İstanbul

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun