Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen
  • Doğum : 1913-Bursa
  • Ölüm : 2001-Ankara
  • Meslek : Pilot

Sabiha Gökçen, Türk pilot. Atatürk’ün manevi kızıdır. Türk Hava Kuvvetleri'nin ve Dünya’nın ilk kadın pilotudur. 1959 yılında ABD’ye giderek Türk toplumunu ve Türk kadınını tanıttı. 1996 yılında kariyerinin bu en büyük ödülünü, Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreninde düzenlenen Kartallar Toplantısı’nda Macwell Hava Üssü’nde aldı ve Dünya Tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri seçildi. Bu ödülü alan ilk ve tek kadın olma ünvanına sahip oldu. 1. Tayyare Alayı’nda görev yaptığı sırada birçok askeri harekatlara katılan Gökçen, 1937 yılındaki hala tartışılmakta olan Dersim Harekatı’na savaş pilotu olarak katıldı.

Hayatı 

1913 yılında Bursa’da doğdu. Anne ve babasının vefatı üzerine 1925 yılında Atatürk’ün Bursa’yı ziyaret etmesi ile hayatı değişir. Atatürk ile Ankara’ya gelen Gökçen, soyadı kanunundan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘’Gökçen’’ soyadını aldı. Çankaya İlkokulu'nu bitirip, ardından İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitimine devam etti. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi ve ardından Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldıktan sonra Kırım Rusya’ya giderek yüksek planörcülük eğitimini tamamladı. 1936 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girmiş, aldığı özel eğitimler sonunda askeri pilot olmuştur. Eskişehir’de 1. Tayyare Alayı’nda staj yaptıktan sonra avcı ve bombardıman uçakları ile uçup, 1937 yılında askeri uçuş brövesini aldı. Yine aynı yıl düzenlenen bir askeri törende kendisine Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası verilir. 1938 yılında Balkan devletlerinin davetlisi olarak Balkan turu yapan Gökçen, 1938 yılında yurda döndükten sonra Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na başöğretmen olarak tayin edildi. 1955 yılına kadar bu görevde kalan Gökçen, son uçuşunu 1996 yılında yaptı ve 22 Mart 2001 tarihinde hayatını kaybetti. Bu hareketli hayatının içine bir de kitap sığdırmış olan Gökçen’in ‘’Atatürk’le Bir Ömür Sabiha Gökçen’’ adlı eseri bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.sabihagokcen.aero/sabiha-gokcen-kimdir.html

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun