Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen
  • Doğum : 22 Mart 1913 - Bursa
  • Ölüm : 22 Mart 2001 - Ankara
  • Görev : Pilot
  • Bilgi : Türkiye'nin ilk kadın pilotu, dünyanın ilk kadın savaş pilotu

Sabiha Gökçen, Türk pilot. Atatürk’ün manevi kızı ve Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk kadın pilotu, dünya’nın ise ilk savaş kadın pilotudur. 1959 yılında ABD’ye giderek Türk toplumunu ve Türk kadınını tanıttı. 1996 yılında kariyerinin bu en büyük ödülünü, Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreninde düzenlenen Kartallar Toplantısı’nda Macwell Hava Üssü’nde aldı ve dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri seçildi. Bu ödülü alan ilk ve tek kadın olma unvanına sahip oldu. 1. Tayyare Alayı’nda görev yaptığı sırada birçok askeri harekatlara katılan Gökçen, 1937 yılındaki hala tartışılmakta olan Dersim Harekatı’na savaş pilotu olarak katıldı.

Hayatı 

Babası Hafız Mustafa İzzet Efendi Edirne vilayetinde çalışan bir memur iken Sultan II. Abdülhamid, İzzet Efendi'yi, Jöntürk olduğu gerekçesiyle Bursa'ya sürdü. Aile Bursa'da ikamet etmeye başladı ve Sabiha 1913 yılında Bursa’da doğdu. 1925 yılında Atatürk’ün Bursa’yı ziyaret etmesi ile hayatı değişti. Anne ve babasının vefat etmesiyle öksüz kalan Sabiha 13 yaşında Mustafa Kemal Paşa tarafından evlat edinilerek onunla birlikte Ankara’ya geldi. Çankaya İlkokulu'nu bitirip, ardından İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitimine devam etti. Soyadı kanunuyla birlikte Atatürk tarafından kendisine Gökçen soyadı verildi. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi ve ardından Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldıktan sonra Kırım Rusya’ya giderek yüksek planörcülük eğitimini tamamladı. 1936 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girmiş, aldığı özel eğitimler sonunda askeri pilot olmuştur. Eskişehir’de 1. Tayyare Alayı’nda staj yaptıktan sonra avcı ve bombardıman uçakları ile uçup, 1937 yılında askeri uçuş brövesini aldı. Yine aynı yıl düzenlenen bir askeri törende kendisine Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası verilir. 1938 yılında Balkan devletlerinin davetlisi olarak Balkan turu yapan Gökçen, 1938 yılında yurda döndükten sonra Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na başöğretmen olarak tayin edildi. 1955 yılına kadar bu görevde kalan Gökçen, son uçuşunu 1996 yılında yaptı ve 22 Mart 2001 tarihinde hayatını kaybetti. Bu hareketli hayatının içine bir de kitap sığdırmış olan Gökçen’in ‘’Atatürk’le Bir Ömür Sabiha Gökçen’’ adlı eseri bulunmaktadır.

Evlat Edinme Hikayesi

1990'lı yıllarda TRT'de kendsiyle yapılmış bir röportajda; Atatürk'ün Bursa'ya 1925 yılındaki ikinci gelişinde kaldığı köşkün kendi evine yakın olduğunu ve onu görmek için köşke gidince korumalar tarafından engellenmesini Atatürk'ün görmesiyle yanına çağırdığını belirtir. Atatürk ile görüşme arzusunu hem Gazi'yi görmek hem de öksüz kaldıktan sonra abisi ve ablasına daha fazla yük olmamak için yatılı bir okula gitme arzusu olarak ifade ediyor. Atatürk, Sabiha'nın bu durumuna karşılık 'benim manevi evladım olur musun' diyerek abisinin de kabulüyle yanına alıyor. 1

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Hürriyet haberi - 'İşte Soyağacı' https://www.hurriyet.com.tr/gundem/iste-soyagaci-38572050 
[Haber Tarihi: 23.02.2004] - [Erişim Tarihi:21.05 2019]

http://www.sabihagokcen.aero/sabiha-gokcen-kimdir.html

Dipnot

1 TRT röportajı - https://www.youtube.com/watch?v=qQW-hTR9h68 [Erişim tarihi: 20.03.2020]

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun