Sabahattin Zaim

Sabahattin Zaim
  • Kişiliği : İktisat ve İslam ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Türk akademsiyen
  • Doğum : 1926 - Makedonya, İskip
  • Ölüm : 9 Aralık 2007 - İstanbul
  • Ebeveynler : Mehmet Efendi, Saime Hanım
  • Başlıca eserleri : İstanbul Mensucat Sanayiinin Bünyesi ve Ücretler, Çalışma Ekonomisi, Modern İktisat ve İslâm, Türkiye’de Nüfus Meselesi, Türkiye’de Ücret ve Gelirler Siyaseti, İslâm’ın İktisadi Görüşü, İslâm, İnsan ve Ekonomi

İslam ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen ve iktisat alanında gerçekleştirdiği yol gösterici akademik çalışmalarıyla Türk iktisat tarihinde önemli bir yer edinen Sabahattin Zaim, Makedonya’nın İştip kazasında dünyaya geldi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’da Türkler’e ve Müslümanlar’a uygulanan baskılar yüzünden 1934 yılında ailesiyle İstanbul’a gelen Zaim, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Vefa Lisesi'ni bitirdi. Bu lisede dönemin önemli öğretmenlerinden Nurettin Topçu ve Reşat Ekrem Koçu gibi isimlerden dersler aldı. Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1947 yılında mezun oldu, üç yıl sonra ise aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi’nden öğrenim denkliği aldı. Devlette ilk görevine İstanbul maiyet memuru olarak başladı başlayan Sabahattin Zaim, Fatih ve Eyüp’te kaymakam vekilliği yaptı.

Asıl önemli görevler icra edip üretkenliğini ortaya koyduğu akademik hayatla tanışması, maiyet memurluğu sırasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktoraya başlamasıyla gerçekleşti. Bu vesileyle kaymakamlık görevinden ayrılıp İstanbul Üniversitesi Sosyal Siyaset Kürsüsü’ne asistan oldu. Doktorasını tamamlamasının ardından ABD’ye gitti, Cornell Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti. Orada doçentlik tezini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve kadrolu hocalığa başladı. İki yıl Münih Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönen Zaim profesörlüğe yükseldi.  1979’da kürsü başkanlığına getirildi ve bu görevini emekli oluncaya kadar sürdürdü. Çalışkanlığı, hocalıktaki başarısı, yardım severliği ve zarafetiyle tanınan Sabahattin Zaim çeşitli alanlardaki faaliyetleriyle öncü rol oynadı. Akademik camianın yanı sıra piyasa ile de iyi ilişkiler kurarak önemli çalışmalarda bulundu. Akademiye adanmış bir ömrü geride bırakan Sabahattin Zaim vefat etmesinin ardından Edirnekapı’daki kabristanına defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Coşkun Çakır, Sabahattin Zaim, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2013, cilt.44, sf. 104-105

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun