Sabahattin Ali

Sabahattin Ali
  • Doğum : 25 Şubat 1907/Eğridere
  • Ölümü : 2 Nisan 1948/Kırklareli
  • Meslek : Şair, öğretmen, yazar, gazeteci
  • Başlıca Eserleri : Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna

Subay olan babası Selahattin Ali Bey’in görevi nedeniyle Bulgaristan’ın Gümülcine Sancağı’nda dünyaya gelen Sabahattin Ali inişli çıkışlı eğitim hayatının son noktası olarak Balıkesir Muallim Mektebini bitirir. Çocukluk yıllarının oldukça zorlu şekilde geçmesinden dolayı erken yaşlarda işportacılık yaparak ailesine destek olmaya çalışır. Okuma yazmaya düşkün olan ve bu yolda babasından da teşvik gören Sabahattin Ali yazın hayatına güçlü bir şekilde başlar. İlk kalem denemelerini okulda çıkarttıkları gazetede şiir ve öyküler yazarak yapar. Yozgat Merkez Cumhuriyet Mektebine öğretmen olarak atanır, ancak Yozgat’ın küçük bir şehir oluşu onu boğar ve İstanbul’a döner.

Hayata karşı siyasi bir tutuş sergileyen Sabahattin Ali, bu görüşlerinin kaleme yansımasından dolayı defalarca cezaevine girdi. Sol görüşe yakın olmasına rağmen, pahalı yerlerde yemek yemekten, lüks içki ve sigara içmekten hoşlanır, rahat, serbest ve mutlu bir yaşam peşinde koşardı. Bu noktada kimi arkadaşları ve sol çevrelerce eleştirilirdi. Sağ kesim ve özelikle Nihal Atsız, Sabahattin Ali'yi görüşlerinden dolayı doğrudan hedef alırdı. Başbakan Şükrü Saraçoğlu'na yazdığı mektupla herkesçe bilinen bir komünistin devlet organlarında görev yapmasını devlet tarafından korunma ve taltif olarak değerlendirip eleştirirdi ve onu vatan hainliğiyle suçlamaktan da geri durmazdı. İstanbul’da geçen çalkantılı süreçler, onu dergi çıkartamaz hale getirir ve beş parasız kalır.  Bunun üzerine zengin bir kadın olan Melek Hanım adına kamyon alıp nakliyeciliğe başlasa da bu işten de zarar eder. Tüm bu olumsuzlukların ardından yurtdışına çıkma kararı alan Ali, kamyonu alarak Ali Ertekin ile birlikte Kırklareli’ne doğru yola çıkar. Ali Ertekin’in başına odunla vurması sonucu ölen Sabahattin Ali, olaydan 4 ay sonra tanınmaz halde bulunur. Cesedin ona ait olduğu halen şüphelidir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Bedri Aydoğan, Sabahattin Ali'nin Yaşamı ve Yapıtlarına Genel Bir Bakış, Prof. Dr. Mehmet Özmen Armağanı, 2014

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun