Rüstem Paşa Kütüphanesi

  • Yer : İstanbul - Beşiktaş
  • Yapılış Tarihi : 16. Yy
  • Banii : Rüstem Paşa

Rüstem Paşa Kütüphanesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında İstanbul’da inşa ettirilen kütüphanedir.

Genel Bilgi

Eminönü-Mahmut Paşa Camii yakınında Mimar Sinan tarafından inşa edilen medresede kurduğu kütüphanedir. Medresenin vakfiyesine göre 1561 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Günlük 5 akçe karşılığında çalışan hafız-ı kütüb bulunan kütüphaneden sadece öğrenciler değil hocalarda yararlanıyordu. Medrese hocalarına ve öğrencilerine ödünç verilen kitaplar küçük bir koleksiyonu oluşturmaktaydı.

Buradaki kütüphanede 120 cilt kitap olduğu bilinir ancak kendisinin çok zengin bir kütüphanesi vardır. Öldüğü zaman konağında 5000 kitap bulunmuştur. Bu kütüphanenin kitapları ise bağışlar ile artmıştır.

1910 yılında kitapların nakli söz konusu olmuştur, çünkü kütüphanedeki bazı bölümlerin rutubetlenmesi kitapları tehlikeye düşürmüştür. Nuruosmaniye Kütüphanesi’ne nakli düşünülmüşse de hocaların ve öğrencilerin ricası üzerine 1909 yılında bir onarım geçirmiştir. Fakat 1914 yılında Sultanselim’de kurulan kütüphaneye daha sonra da 1924 yılında Murat Molla Kütüphanesi’ne kitaplar nakledilmiştir.

1949 yılında Süleymaniye Kütüphanesi’ne nakledilmiş olup bugün de burada korunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Erünsal, E.İsmail, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 35, 2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun