Rüstem Paşa Külliyesi

Rüstem Paşa Külliyesi
  • Banii : Rüstem Paşa
  • Mimar : Mimar Sinan
  • Yer : İstanbul
  • Yapılış Tarihi : 16.yy

Rüstem Paşa Külliyesi, İstanbul’da Haliç yönünde şehrin kıyı silüetinde bulunan 16. Yy'a tarihlenen eserdir. Banisi Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa olup mimarı ise Sinan’dır. Bu yapılar topluluğu camii, dükkanlar, çeşme ve handan meydana gelmektedir.

Mimari Özellikleri

Daha önce burada yer alan Hacı Halil Ağa Mescidi ve bir çok binanın istimlak edilmesiyle inşa edildiği bilinen bu eser, Mimar Sinan’ın yaptığı camiilerin plan gelişimi açısından önem teşkil etmektedir.

Camii merkezi kubbeli olup bu kubbe sekiz taşıyıcı eleman ile kaldırılarak, harim bölümü dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Kubbeyi taşıyan bu ayaklardan dört tanesi beden duvarlarına yapışık, diğer dört tanesi ise bağımsızdır.

Camiinin şehrin içindeki konumu ve yapısı dışında içindeki çini süslemeleri ile de ayrı bir yere sahiptir. Caminin iç ve son cemaat yeri duvarları ile ayak, payanda, pandantif gibi öğeleri döneminin güzellik anlayışına bağlı olarak İznik çinileri ile kaplanmıştır. Yarım kubbe ve tonozların içleri ise kalem işleri ile süslenmiştir. Yalnız bu bölüm orijinalliğini yitirmiştir.

Yapı içindeki en güzel çini panoyı ana giriş kapısının sağındaki ve solundaki panolar oluşturmaktadır. Daha iyi durumda olan soldaki panoda lacivert zemin üzerine stilize edilmiş natüralist bir üslupla oluşturulmuş ‘’doğa yorumu’’ klasik dönem çini sanatının en çarpıcı örneğini sergilemektedir.

Caminin avlusunu ahşap çatı örtmekte ve mukarnas başlıklı 6 sütun bu örtüyü taşımaktadır. Minare ise kesme taş malzemeden yapılmış olup çokgen gövdeli, tek şerefeli ve kurşun külahlıdır.

Yapı bugüne kadar gördüğü doğal afetler nedeni ile çok zarar almış ve onarımlar geçirmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Tokay, Z. Hale, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 35, 2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun