Robert Nozick

Robert Nozick
  • Meslek : Filozof
  • Doğum : 1938
  • Ölüm : 2002

Ateşli bir serbest piyasa taraftarı ve hükümet karşıtı olan Robert Nozick 20. yüzyılın son döneminin en etkili siyaset felsefecilerinden biridir. Özellikle muhafazakarlar ve liberaller üzerinde etkili oldu. Nozick onlar için sosyal politikalarına, sendikalarına ve yüksel vergilere getirdiği eleştirilerle son derece saygın bir kişilikti. Göçmen bir ailenin çocuğu olarak Brooklyn’de dünyaya gelen Nozick, başlarda kendini bir sosyalist olarak tanımlıyordu. Columbia Üniversitesi’ndeki “Demokrat Toplum” isimli radikal öğrenci grubuna yardımcı oluyordu. Mezun olduktan sonra Princeton’a gitti. 1963 yılında burada doktorasını tamamladı. Bu arada giderek sağa kayıyordu. Otuz yaşında Harvard’da profesör oldu. 1974 yılında en bilinen eserleri “Anarşi, Devlet ve Ütopya” yayınlandı. Kitap Harvard’dan çalışma arkadaşı John Rawls’ın üç yıl önce yayınlanan “Adalet Teorisi” isimli kitabına cevap olarak kaleme aldı.

Nozick, kitabında bireyin kendi varlığını koruma hakkının altını çizdi. Vatandaşların hayatında mümkün olduğunca az karışan bir devlet yapısını savundu. Kitabının en bilinen bölümlerinden birinde yüksek vergi oranlarını eleştiriyordu. Nozick aslında bakılırsa takipçileri ile tam olarak uyuşmuyordu. Pek çok muhafazakardan farklı olarak eşcinsel haklarını, uyuşturucunun serbest bırakılmasını ve fahişeliğin yasallaşmasını savunuyordu. 1981 yılında bir diğer eseri “Felsefi Açıklamalar” yayınlandı. Aynı yıl Harvard Üniversitesi felsefe bölümünün başkanı oldu. Altmış üç yaşında mide kanserinden öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun