Robert Koch

Robert Koch
  • Meslek : Hekim, bakteriyolog
  • Önem : Verem, Antraks basili, tüberküloz basili keşfi ve Koch postülatlarını geliştirmesi
  • Doğum : 11 Aralık 1843-Almanya
  • Ölüm : 27 Mayıs 1910-Almanya

Verem mikrobunu bulan bu sayede insanlara büyük faydası dokunan, tanınmış Alman hekimi ve bakteriyoloğu olan Robert Hoch, bununla birlikte koleranın mikrobunu bulan, sıtma hastalığı üzerine çalışan ve öldürücü bir hastalık olan uyku hastalığının Afrika’da yaşayan çeçe sineklerinden geçtiğini keşfederek insanlığa büyük katkı sağlayan biridir. Koch, Almanya’da Hannover şehrinin kasabalarından birinde dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren hekimliğe merak saldı. Göttingen Üniversitesi’nde tıp okurken bir yandan da üniversitenin laboratuvarında yardımcılık ettiği bilinmektedir. Üniversiteyi bitirdikten sonra Almanya’nın çeşitli şehirlerinde doktorluk yaparak hayatını kazanan Koch, bu arada bakteriyolojiyle ilgilenmeye başladı. Koch 1876 yılında şirpençe hastalığı üzerinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını yayınladı. Bu çalışmaları bakteriyolojiye karşı duyulan ilgiyi arttırdı. 1880 yılında Alman Sağlık Komisyonu’na üye seçilen Koch, Böylece çalışmalarına daha sistemli bir şekilde devam etmek imkanını buldu

Onun araştırmalarını sürdüğü sıralarda verem bütün Avrupa’yı kırıp geçirmekteydi. Doktor Koch, bir veremli hasta ölünce hemen ölünün hastalıklı organlarının mikroplu kısımlarını ayrı bir yere topladı. O sıralarda verem mikrobu henüz bilinmemekteydi. Koch, bu mikrobu ele geçirmek için bütün boyayıcı maddeleri denedi, mikroskobunu bütün büyütme derecelerine göre ayarlayıp bu basili aradı ama bir türlü bulamadı. Sonunda ümidini kesen Koch, bütün elindekileri yok etmeye karar vermişken yarım milimetrenin binde biri kadar büyüklükte bir takım çubuksu cisimleri fark etmiştir. Doktor, bu çubuk biçimli mikropları ayırarak üretmiş, sonra da kobaylarına aşılamıştır. Hayvanlar verem olmuşlardır. Böylece 1882 yılında düşman keşfedilmiş ve adına “Koch basili” denilmiştir. Koch, 1888 yılında tanınmış doktor ve bilginlerle birlikte Mısır ve Hindistan’a gönderildi. Bu ülkelerde yaygın bir halde olan kolera hastalığının sebeplerini inceleyecekler, bir tedavi şekli bulmaya çalışacaklardır. Koch, bu hastalığın da mikrobunu buldu. Daha sonra Berlin Üniversitesine profesör oldu. Robert Koch, 1896-1906 yılları arasında Afrika’ya yaptığı bir kaç seyahat sırasında uyku hastalığının çeçe denilen sineklerin ısırması sonucunda ortaya çıktığını keşfetti. Bundan dolayı, 1905 yılında Nobel Tıp ödülünü kazandı. Ömrünün sonuna kadar tıp konusunda çeşitli eserler hazırlayan Koch, 1910 yılında bir kalp rahatsızlığından dolayı öldü. Kendi isteği üzerine mumyalanıp Baden-Baden’e gömüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul:Türkiye Gazetesi

İzzettin Barış, Tüberküloz Tarihi, Türk Toraks Derneği Dergisi, c.14, sayı.2, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun