Robert Ingersoll

Robert Ingersoll
  • Meslek : ABD'li agnostik politikacı
  • Doğum : 1833
  • Ölüm : 1899

ABD’li hatip, aktivist ve politik lider olan Robert Ingersoll, Massachusetts’e ilk yerleşen Püritenlerin soyundan gelmektedir. Katı Kalvinist bir ailede yetişen İngersoll 1852 yılında evden ayrıldı ve kısa bir süre öğretmenlik yaptı. Kardeşi Ebon ile birlite İllinois eyaletindeki Peoria’da bir hukuk bürosu kurdu. Köleliğe karşı olan Ingersoll, İç Savaş sırasında Birlik Ordusu’na gönüllü olarak katıldı. 1862 yılında Shiloh Muharebesi’nde çarpıştı. Daha sonra Konfederasyon askerleri tarafından esir alındı. Kısa bir süre savaş esiri olarak tutuldu. Serbest kaldıktan sonra aktif bir biçimde politikaya atıldı. 1864 yılında kardeşi Ebon’un Temsilciler Meclisi’ne İllinois’dan seçilmek için yaptığı kampanyaya destek oldu.

İngersoll, İllinois valisi olmak istiyordu. Ancak Cumhuriyetçiler onun Ortodoks olmayan dini inançlarının farkındaydılar. O dönemde bir agnostik olarak damgalanmak politik bir intihar demekti. Hayat boyu Cumhuriyetçi başkanlık kabinesinde yer verilmedi. Yılmayan Ingersoll, 1870’lerde geleneksel dini bir düşüncenin karşısında “özgür düşünceyi” savunan dersler vermeye başladı. Bu terim onun inançların duygu ya da hurefelerce değil akla dayanması gerektiği şeklindeki düşüncesini yansıtıyordu. Güçlü bir hatip olan Ingersoll, 1884 yılında Amerikan Seküler Birliği’ni kurdu. Bu grup özgür düşünceyi desteklemeyi amaçlıyordu. Din görevlilerinin ordudan çıkarılmasını, devlet ve kilisenin birbirinden ayrılmasını savunuyordu. İlk Amerikan agnostiği Ingersoll değildi. Onu özgün kılan, rahatsız edici düşüncelerini kamunun önünde açıkça dile getirmesiydi. Fikirlerini ortaya koyan düzinelerce kitap yazdı. Altmış beş yaşında ölene kadar Cumhuriyetçi bir politikacı olarak kaldı. Ölünce Arlington Mezarlığı’na gömüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun