Robert Bertram Serjeant

  • Meslek : Akademisyen, Şarkiyatçı
  • Doğum : 1915 - Edinburgh, İskoçya
  • Ölüm : 23 Nisan 1993 - Denhead, İskoçya
  • Eserleri : A Handlist of the Arabic, Persian and Hindustani MSS. of New College, The Arabs, Prose and Poetry from Hadramawt, The Saiyids of Hadramawt, The Portuguese of the South Arabian Coast. Hadrami Chronicles, Studies in Arabian History and Civilisation, A Misce

İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğan ünlü İngiliz şarkşyatçı Robert Bertram Serjeant, öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra Cambridge Üniversitesi Trinity College’da C.A. Storey’in danışmanlığında İslam dokumacılığı konusunda doktorasını tamamladı. Yine aynı süreçte İngiliz kolonisi olan Yemen’in Aden şehrine giderek Arap lehçeleri üzerinde çalışmalara başladı. İlk defa Aden Himaye Yönetimi’ne bağlı hükümet muhafızları biriminde resmi bir işe giren Robert Bertram Serjeant, takip eden yıllarda BBC Arapça Servisi’nde görev aldı. II. Dünya savaşının ardından Londra Üniversitesi’ne bağlı School of Oriental and African Studies’te Arapça okutmanlığına tayin edildi.

Ertesi yıl School of Oriental and African Studies'te öğretim üyesi, 1955'te de profesör unvanıyla Modern Arapça Kürsüsü'nün başkanı olan Serjeant, Cambridge Üniversitesi'ne geçti ve bu dö- nemde öğretim üyeliğinin yanında Doğu Araştırmaları Enstitüsü'ne bağlı Ortadoğu Merkezi'nin, daha sonra da Pembroke College'ın müdürlüğünü üstlendi. Hayatını doğu araştırmalarına adayan bilim adamı Serjeant’ın kitap ve makalelerinin çoğu Güney Arabistan üzerine yaptığı incelemelerden oluşmaktadır. Serjeant’ın önemli görülen başlıca makaleleri bir araya getirilerek kitap halinde yayımlandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Sedat Şensoy, Robert Bertram Serjeant, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2009, cilt.36, sf.566-567

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun