Reynold Alleyne Nicholson

Reynold Alleyne Nicholson
  • Meslek : Akademisyen, Tasavvufu uzmanlık alanı seçen ilk İngiliz şarkiyatçı
  • Doğum : 19 Ağustos 1868- Yorkshire, İngiltere
  • Ölüm : 27 Ağustos 1945-Chester
  • Başlıca Eserleri : The Mystics of Islam, Studies in Islamic Mysticsm, The Idea of Personality in Sufism, The Mathnawi of Jalaluddin Rûmi.

Tasavvuf araştırmalarıyla tanınan İngiliz şarkiyatçı Reynold Alleyne Nicholson Yorkshire-Keighley’de dünyaya geldi. Aberdeen Üniversite’sinde başladığı yüksek öğrenimini bir süre sonra Cambridge Üniversitesi Trinity College’da sürdüren Nicholson, özellikle Klasik Batı dilleri alanında üstün başarı gösterdi. Onun en büyük şansı belki de dedesinin Arapça ve Farsça eserleri içeren zengin kitap koleksiyonuna sahip olmasıydı. Bu vesileyle Doğu dillerine ilgi duymaya başlayan Nicholson, İran edebiyatı uzmanı Edward G. Browne ile tanışmasının ardından yönelimi daha da arttı.

Eğitim hayatının ardından Trinity Koleji’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Nicholson ilerleyen dönemde Londra Üniversitesi Farsça Kürsüsü’ne tayin edildi.  Bir yıl sonra E. G. Browne, Cambridge Üniversitesi Farsça Kürsüsü'nden Arapça Kürsüsü'ne tayin edilince Cambridge' e döndü ve ilerleyen dönemlerde Arapça Kürsüsü’ne profesör olarak atandı. İlerleyen yaşıyla birlikte emekliye ayrılan Nicholson II. Dünya Savaşı’nın başlaması ve bu dönemde Cambridge Üniversitesi’nin bombalanması üzerine yanına az sayıda kitap alarak Towyn kasabasına yerleşerek ilmi faaliyetlerini sürdürdü. Şarkiyatçıların kitaplarının basımına destek veren E. J. W. Gibb Memorial Trust adlı vakfın kurucu üyelerinden olan Nicholson tasavvufu uzmanlık alanı seçen ilk İngiliz şarkiyatçıdır. Gençlik yıllarından itibaren tasavvufa ve tasavvuf tarihine derin bir ilgi duyan Nicholson'un bu sahada telif eserleri yanında tercüme ve neşir türü çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Süleyman Derin, Reynold Alleyne Nicholson, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.33, sf.76-77

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun