Rauf Denktaş

Rauf Denktaş
  • Doğum : 27 Ocak 1924-Baf
  • Ölüm : 13 Ocak 2012-Lefkoşa
  • Meslek : Yazar, hukukçu, siyasetçi

Rauf Denktaş, Kıbrıslı Türk yazar, siyasetçi ve devlet adamı. İngilizlerin hazırlamaya çalıştığı Kıbrıs Anayasası ile ilgili kurulda yer almıştır ve Türk toplumunu temsil etmiştir. Rauf Denktaş, BM aracılığı ile İngilizler ile yapılan görüşmelerin başarısızlıkla neticelenmesi üzerine 1983 yılında bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruculuğunu ve ilk cumhurbaşkanlığını yapmıştır.

Hayatı

Kıbrıs’ın Baf şehrinde 1924 yılında doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs ve Türkiye’de yapmıştır. Hukuk tahsili için Londra’ya gitmiştir. 1947 yılında Kıbrıs’a dönerek Lefkoşe’de avukatlık yapmaya başlamıştır. Ertesi yıl Türk İşlerş Komisyonunda vazife yapmıştır. 1950-57 arasında Kıbrıs Başsavcı Yardımcılığı yapmıştır. 1960 yılında kurulan bağımsız Kıbrıs Cumhuriyetinin Türk Cemaat Meclisi Başkanlığına seçilmiştir. Türk toplumunun can ve mal güvenliğini sağlamak için, mücahit örgütün kurulmasında liderlik yapmıştır. Rum yettililer tarafından sürgün edilmiş ve 4 seneden fazla Kıbrıs’a girişi engellenmiştir. 1967 yılında kurulan Kıbrıs Geçiçi Türk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkanlığına getirilmiştir. 1975 yılında kurulan Kıbrıs Türk Federe Devletinin başkanlığına seçilmiştir. Çeşitli konularda kitap ve makaleler yazmış, fotoğraf sergisi açmıştır. 2012 yılında hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul:Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun