Radovan Karadziç

Radovan Karadziç
  • Meslek : Sırp savaş suçlusu
  • Doğum : 1945
  • Ölüm : -

1990’lı yıllarda Balkanlar’da yaşanan gerilim sırasında binlerce Bosnalı Müslüman’ın ölüm emrini veren ve Bosna Kasabı olarak tanınan Radovan Karadziç, eski adıyla Yugoslavya’da doğdu. Psikoloji eğitimi gören ve paranoya üzerine uzmanlaşan Karadziç New York’taki Colombia Üniversitesi’nde bir yıl çalıştı. 1970 ve 1980’lerde Yugoslavya’daki bir psikiyatri hastanesinde çalıştı. 1980’lerin sonunda bir Sırp milliyetçisi olarak politikaya atıldı. 1990’larda Yugoslavya parçalanırken Bosnalı Sırplar’ın lideri olarak seçildi. Bosnalı Sırplar, komşu Sırbistan’ın yardımıyla Müslüman Boşnak ve Hırvatlar’a karşı etnik temizlik kampanyası başlattılar. Bu kampanya Srebrenitsa katliamı ile doruk noktasına ulaştı.

Savcının iddiasına göre Karadziç, Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’nın bombalanmasının emrini verdi ve binlerce sivilin ölümüne neden oldu. 1992 yılında Srebrenistsa kasabasında 8 binden fazla silahsız erkek ve çocuğun öldürülmesine neden oldu. Bu, Avrupa’da II. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en korkunç kitlesel ölümdü. Savaşa son veren Dayton Barış Antlaşması’nın ardından Karadziç, savaş suçlarından dolayı sorumlu tutuldu. Hemen ardından kaçmaya başladı. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gitti. Uzun ve dağınık bir sakal bıraktı. Alternatif tıpla ilgilenmeye başladı. Sırbistan’ın Healthy Life isimli dergisinde yazarlık yapıyordu. Yerini tespit etmek için süren insan avı tam 12 yıl boyunca başarısızlıkla sonuçlandı. 21 Temmuz 2008’de yakalanınca pek çok Sırp protesto gösterisi düzenledi. Onu bir kahraman olarak görüyorlardı. Buna rağmen birkaç gün sonra Lahey’e gönderildi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun