Quentin Tarantino

  • Meslek : Film yönetmeni
  • Doğum : 27 Mart 1963 - Tennessee, ABD
  • Yönettiği Başlıca Filmler : Siyah Giyen Adamlar, Ucuz Roman, Günah Şehri, Kill Bill, Dört Oda, Rezervuar Köpekleri, Soysuzlar Çetesi

Sinemaya getirdiği yeni üslupla daha bugünden adını sinema tarihine altın harflerle yazdıran, iki Oscar ödüllü film yönetmeni Quentin Tarantino, ABD’nin Tennessee eyaletinde dünyaya geldi. İtalyan asıllı aktör ve müzisyen Tony Tarantino ve yarı Çeroki ve yarı Kızılderili olan Connie McHug’dan olan Tarantino, San Gabriel Valley bölgesinde anaokuluna başladı. Los Angeles’in South Bay bölgesinde bulundan Hristiyan okulunda eğitimine devam etti. Lise eğitimi gördüğü Kaliforniya’daki Narbonne Lisesi’nden 16 yaşında ayrılarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı. Oyunculuğa ve sinemaya gönül veren Tarantino kendini bu yönde geliştirmeye çalıştı ve 22 yaşında ilk senaryosu olan ‘Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit’i yazdı. Her ne kadar bu yola gönül vermiş olsa da yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı bir video kaset dükkânında çalışmak zorunda kaldı. Bu çalışma sürecinde tanıştığı Roger Avary ile daha sonra birlikte çalışma fırsatı buldu.

Sinemaya hayatına başlama sürecinde çeşitli zorluklarla boğuşan Tarantino aktörlük üzerine eğilimini devam ettirse de daha çok senaristliğe yoğunlaştı. Bu çaba sonucu senaryosunu yazdığı ve 1993’te gösterime giren ‘True Romance’in satışıyla bir anda dikkatleri üzerinde topladı. Devam eden süreçte sinema üslubunun altyapısı niteliği taşıyan ve oldukça nükteli, kana bulanmış bir film olan ‘Rezervuar Köpekleri’ ile kariyerinin önünü açtı. Bu çalışmaların ardından Hollywood yapımcıları tarafından kendisine bir dizi teklif geldi. Siyah Giyen Adamlar, Ucuz Roman, Günah Şehri, Kill Bill, Dört Oda vb. sinema tarihine geçen önemli filmlerin yönetmenliğini yaptı. Ucuz Roman adlı filmiyle gösterdiği başarıdan dolayı 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. 2004 yılında ödülünü kazandığı Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı oldu ve uluslararası alanda birçok farklı ödüle layık görüldü. ABD’li film yönetmeni Quentin Tarantino günümüzde hala sinema yaşantısına devam etmekte.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Selçuk Temel, Sinema Filmlerinde Şiddet İçeriğinin Yeniden Üretimi, Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans Tezi, 2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun