Pierre de Fermat

Pierre de Fermat
  • Meslek : Hukukçu, matematikçi ve politikacı
  • Doğum : 1601
  • Ölüm : 1665

Pierre de Fermat modern matematiğin geliştirilmesine önemli katkıda bulunan Fransız bir avukat, politikacı ve matematikçiydi. Günümüzde daha çok “Son Teorem”i ile tanınan Fermat Fransa’nın güneyindeki küçük bir kasaba olan Beaumont-de-Lomagne’da doğdu. Bordeaux ve Orleans üniversitelerine gitti. Matematik ve hukuk eğitimi alan Fermat, 1631 yılında hukuk diploması aldı ve hayatının kalan kısmını yerel hükümet için çalışarak geçirdi. Hayatının bu safhasında matematikle sadece hobi olarak ilgileniyordu. Zengin ve bilge bir insan olan Fermat, Blasie Pascal gibi Fransız düşünürleri ile ilişkiye geçti. Pascal ile birlikte olasılık kuramlarının geliştirilmesi için iş birliği yaptı. Kimi matematik projelerini ise yaşadığı dönemin karmaşık yapısı nedeniyle hayata geçiremedi. İç savaş koşullarına dayanmaya çalışan Fermat, bu sırada vebaya yakalandı ve 1653 yılında hastalıktan sağ olarak kurtarılan az sayıdaki insanlardan biri oldu.

Fermat’ın Son Teorem’i 1637 yılında kaleme aldığı ama ölümüne kadar açığa çıkmayan gizemli bir notta yazılıdır. Problem Yunan matematikçi Diophantus’un kitabının bir köşesinde son derece kışkırtıcı olan sözlerle birlikte yerleştirildi: “Bu önermeye ilişkin harika bir ispatım var. Ne var ki bu köşe onu yazmak için çok dar”. Fermat’ın çözdüğünü iddia ettiği sorun sonraki 350 yıl boyunca matematikçileri uğraştırdı. Fermat’ın Son Teorem’ine göre x+ y= zn eşitliğinde x,y,z “0” dışında tam sayıları ise n ise 2’den büyük bir tam sayıya bu eşitlik gerçekleşemez.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun