Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley
  • Meslek : Şair
  • Doğum : 1792
  • Ölüm : 1822

En ünlü İngiliz romantik şairlerden biri olan Percy Bysshe Shelley, radikal politik görüşlere sahip bir ateistti. Günümüzde İngiliz edebiyatının eseri en çok derlenen yazarları arasında yer alan Shelley üst sınıfa mensup bir aileye sahipti. Babası, toprak sahibi bir aristokrat ve İngiltere’nin Sussex bölgesinde parlamento üyesiydi. Eton Koleji’ne ve ardından Oxford Üniversitesi’ne giden Shelley, üniversiteye girdikten bir yıl sonra ateist olduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. “Ateizmin Gerekliliği” adlı kışkırtıcı bir risale yazdı ve tüm tepkilere rağmen bu metnin arkasında durarak akademisyenleri çileden çıkarttı.

Hayatının geri kalan kısmında şiirler yazan Shelley, kendisi gibi romantik şairler olan arkadaşları John Keats ve Lord Byron ile birlikte Avrupa’yı dolaştı. Ateizmi, vejetaryenliği ve sosyalizmi destekleyen yazılar kaleme aldı. Radikal politik eğilimlerine ek olarak romantikler doğaya da büyük ilgi besliyorlardı. Shelley 1820 yılında To a Skylar adlı şiirini yazdı. Bu şiir romantizmin pek çok yaygın temasını içermekteydi. Şair, bir gün İtalya’da yürüyüş yaparken karşılaştığı bir kuştan ilham alarak yazdığı şiir, bu kuşun şakıyarak söylediği şarkının basit ama yüce sanatını övmekteydi. 1811 yılında bir meyhane işletmecisinin kızıyla evlendi. Ancak üç yıl sonra romancı Mary Wollstonecraft ile birlikte yaşamak için karısını terk etti. Aldatılan eş intihar edince Shelley hemen Woolstonecraft ile evlendi. Otuzuncu doğum gününden kısa bir süre önce geçirdiği bir deniz kazasında boğularak öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun