Pablo Picasso

Pablo Picasso
  • Meslek : Ressam
  • Doğum : 1881
  • Ölüm : 1973

Resim tarihinin en önemli isimlerinden, 20. yüzyılda avangart sanatın en önemli temsilcisi ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso İspanya’daki Malaga’da dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte taşındığı Barcelona’da sanat okuluna gitti. Uluslararası sanatın başkenti Paris’i ilk defa 1900 yılında ziyaret etti. Kısa süre sonra temelli buraya taşındı. Picasso, Paris’te aralarında Henri Matisse ve Georges Braque gibi isimlerinde bulunduğu şehrin büyüyen bohem sanat topluluğuna dahil oldu. Yaşamı boyunca 20 bin sanat eserini tamamladı. İlk olarak 1918 yılında evlenen Picasso, kısa süre sonra çapkınlığı bir yaşam haline getirdi ve üç ayrı kadından dört çocuğu oldu.

Braque ile birlikte kübizmin kurucusu olan Picasso’nun ilk dönem kariyeri iki bölüme ayrılabilir. Her iki bölüm de kullandığı dominant renklere göre adlandırılmaktadır: Mavi dönem ve Gül Pembesi Dönemi. Mavi dönem resimleri renk seçiminin de yansıttığı üzere suçluların ve dilencileri soğuk portreleridir. Gül dönemi ise daha canlı renkler kullanılan ve komedyenler ya da sirk sanatçıları gibi eğlenceli figürleri seçti. Kübist sanat biçimini bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren “Les Demoiselles d’Avingon” tablosu ile başlattı. Birinci Dünya Savaşı’nın bitimine doğru Picasso artık dünyanın en çok bilinen sanatçıları arasındaydı. İki savaş arasındaki dönemde ünü daha da arttı. En ünlü çalışmalarından “Guernica” 1937 yılında yapıldı. İspanyol vatandaşı olan Picasso, II. Dünya Savaşı sırasında Naz işgali boyunca Paris’te kaldı. Savaştan sonra da resim yapmaya devam etti. Heykeller ve seramikler yaptı. 1973 yılında Mougins’teki evinde öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun