Özdemir Asaf

Özdemir Asaf
  • Meslek : Şair
  • Doğum : 11 Haziran 1923 - Ankara
  • Ölümü : 28 Ocak 1981 - İstanbul
  • Başlıca Şiir Kitapları : Dünya Kaçtı Gözüme (1955), Sen Sen Sen (1956), Bir Kapı Önünde (1957), Yumuşaklıklar Değil (1962), Nasılsın (1970), Çiçekleri Yemeyin (1975), Yalnızlık Paylaşılmaz (1978), Benden Sonra Mutluluk (ö.s. 1983). Lavinia: Aşk Şiirler

Asıl adı Halit Özdemir Arun olan Özdemir Asaf Ankara’da dünyaya geldi. Babası Cumhuriyet döneminde Atatürk ile yakın ilişkileri olan Mehmet Asaf Bey, annesi ise Hamidiye Hanım’dır. Çocukluğu Ankara’da geçen şair, babasının vefatının ardından ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmeye başladıysa da geçirdiği hastalıktan dolayı bursu kesildi. 11. sınıftayken bir sınava girerek Kabataş Erkek Lisesi'nde eğitimine devam etti ve bir yıl sonra mezun oldu. Üniversite eğitim hayatı ise oldukça karışıktır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görse de okulu çeşitli nedenlerden ötürü tamamlayamaz. Ancak ilk eşi Sabahat Selma ile burada tanışır. Aynı üniversitede bu sefer İktisat Fakültesi’ne girdi ancak burayı da tamamlayamadı. Son olarak gazetecilik okumaya karar verdiyse de eğitimin ilk yılının ardından tekrardan okulu bırakmak zorunda kaldı. Evlilikle birlikte sorumlulukları artan Asaf, bir sigorta şirketinde çalıştı. Askerden döndükten sonra da kayınpederinden eşine kalan bir miktar parayla yayınevi kurdu. Çetrefilli bir aşk hayatına sahip olan Özdemir Asaf, eşinden boşandı ve 1962 yılında Yıldız Moran ile evlendi. Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışıp çeviriler yapan Özdemir Asaf’ın ilk yazıları Serveti Fünun ve Uyanış dergilerinde çıktı. 1951 yılında yayıncılık hayatına atılarak Sanat Basımevi’ni kurması onun hayatında önemli değişimlere yol açtı. Kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları ile yayınladı. Şiirlerinde insan ilişkilerini ağırlıklı olarak kaleme alan Asaf’ın şiirlerinde duygu ve düşüncenin yanı sıra alay ve taşlama da görülür. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları son dönemde yerini giderek kaçış ve tedirginlik duygusuna bırakmıştır. Yuvarlağın Köşeleri adlı kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirdi. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanıp verdiği sentez sanatı zenginleştirip geliştirmiştir. Lise yıllarında geçirdiği akciğer rahatsızlığının nüksetmesi ve beynine tümör olması nedeniyle öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Gökay Durmuş, Özdemir Asaf(Şair, Hikaye Yazarı ve Denemeci Olarak), Atatürk Üniversitesi Doktora Tezi, 2012

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun