Owain Glyndwr

  • Önem : Galler’in son bağımsız lideri
  • Doğum : 1354
  • Ölüm : 1413

Galler’in son bağımsız lideri olan Owian Glyndwr, Gal milliyetçilerinin İngiliz işgallerini kısa süreliğine olsa da ülkeden sürdükleri bir başkaldırıya liderlik etti. Gal asilsazedelerinden olan Glyndwr ülkenin kuzeydoğusunda doğdu. İlk önceleri İngiltere Kralı 2. Richard azledilip yerine kuzeni 4. Henry için çalışıyordu. Galler 13. yy’da İngiliz egemenliğine girdi ve işgalciler kendilerine karşı gelişen bütün direniş hareketlerini bastırdılar. 1400 yılında Richard azledilip yerine 4. Henry geçince Glyndwr’ın muhalefet hareketi başlamış oldu.

Çıkan bu isyanı kontrol eden Glyndwr, 1400 yılında kendisini Gal Prensi ilan etti. Sonraki yıl Orta ve Kuzey Galler de isyana katıldı. 1402 yılında isyanı destekleyerek İngiltere’yi zayıflatmak isteyen Fransızlar’dan yardım almaya başladı. Birkaç yıl boyunca, Galler’in kontrolün elinde tuttu. Bir parlamento kurdu ve 1404 yılında resmen tahta çıktı. 1405 yılında Fransızlar güçlerini geri çekmeye başladılar. Ardından Henry saldırıya geçti. Aralarında Glyndwr’ın pek çok akrabasının da bulunduğu Gal liderleri yakalanarak Londra kulesine hapsedildiler. 14010 yılında İngilizler, Galler’in büyük bölümünü geri aldılar. Glyndwr ve onun destekçileri ormanlara kadar takip edildi, ancak birkaç yıl daha İngilizlere karşı gerilla saldırıları düzenlemeye başladılar. Glyndwr hiçbir zaman yakalanamadı. Bu durumdan dolayı Glyndwr sonraki yıllarda, Gal folklorünün kahramanı haline geldi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun