Ovidius

  • Önem : Romalı şair
  • Doğum : MÖ 43
  • Ölüm : MS 17

Asıl adı Publius Ovidius Naso ola Ovidius, dönemin önemli şairleri arasındadır. Roma’da iyi bir eğitim alan Ovidius, genç bir delikanlıyken imparatorluğun farklı bölgelerine seyahat etti. Babası onun bir avukat olmasını istiyordu. Ovidius bu isteği yerine getirmeyerek babasına başkaldırdı. MÖ 19 yılında ilk aşk şiirleri derlemesi olan Amores’i yayınladı. Çok başarılı olan ve günümüzde hakkında birçok araştırma bulunan bu kitap, daha sonra İmparator Augustus’un emriyle Roma kütüphanelerinden çıkartılacaktı. Antik dönemin ünlü şairi 30 yaşına geldiğinde üç kez evlenmiş ve iki kez boşanmıştı.

Takvimler MS 8 yılını gösterdiğinde Ovidius’un hayatında ilginç bir gelişme yaşandı. Romalı şair durup dururken şehri terk etmeye zorlandı. Karadeniz’e sürgüne gönderilen Ovidius kendisine neden ceza verildiğini asla açıklamadı. Konuya dair sadece cinayetten daha büyük bir suç işlediğini belirtti. Sürgüne gönderilmeden hemen önce Ovidius, başyapıtı olarak kabul edilen çalışması Metamorphoses’ı tamamlamıştı. On beş ciltten oluşan şiir, Yunan ve Roma mitolojisinden esinlenmiş hikâyelerden oluşuyordu. Hepsi de görünümde ve şekillerde meydana gelen değişimi konu alıyordu. Ovidius ömrünün son on yılını Tomis’te geçirdi. Burası günümüzde Romanya sınırları içerisinde yer alan uzak bir sınır bölgesiydi. Ovidius arkadaşlarının bütün ısrarlarına rağmen ne Augustus ne de onun varisi Tiberius şairin Roma’ya dönmesine izin verdi. Sürgün sırasında 60 yaşındayken öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun