Oturan Boğa

Oturan Boğa
  • Önem : Siu savaşçısı ve kabile şefi
  • Doğum : 1831
  • Ölüm : 1890

Bir Siu savaşçısı ve kabile şefi olan Oturan Boğa, ABD ordusunun 7. Süvari Birliği’ni Little Bighorn Savaşı’nda yenilgiye uğratarak büyük ün kazandı. Bu olay aynı zamanda Oturan Boğa’yı Amerikan yerlileri arasında büyük bir kahraman haline getirdi. Bugün Güney Dakota’da bulunan Grand River yakınlarında doğan Oturan Boğa, henüz genç bir delikanlıyken savaşçı oldu. İlk savaşını on dört yaşındayken The Crow karşısında verdi. ABD ordusunun karşısına ise ilk olarak Haziran 1863 yılında çıktı. Siular tarafından kutsal kabul edilen Black Hill’in Siular ve ABD hükümeti arasında imzalanan antlaşmayla koruma altına alındı. Ancak ABD’nin bu antlaşmayı bozması Little Bighorn Savaşı’nın başlamasına neden oldu.

25 Haziran 1876 yılında gerçekleşen Little Horne Savaş öncesi için aktarılan efsaneye göre Oturan Boğa, savaş öncesinden olacakları rüyasında görmüştü. Savaş sırasında süvariler Siu savaşçılarının kampına saldırı düzenlediler Eski bir İç Savaş gazisi olan Custer, Siuların sayısını yanlış hesaplamıştı. Bunun üzerine bütün güçleri Oturan Boğa ve Oglala Lakota savaş şefi Çılgın At liderliğindeki Siular tarafından imha edildi. Haberin Washington’a ulaşması üzerine binlerce asker Dakota’ya doğru yola çıktı. Sonraki beş yıl boyunca ordu Siu şeflerini avladı. 1877 yılında ise Oturan Boğa, Kanada’ya kaçtı. Daha sonra ise geri dönerek teslim oldu. Siular kendilerine ayrılmış olan özel bir bölgede yaşamaya başladılar. Bir dini seremoni olan Hayalet Dansları yapmaya başlayan Siular, bu yolla eski hayatlarını geri getireceklerini düşünüyorlardı. Ancak federal otoritelerin bu aktivitenin yeni bir isyanı teşvik edeceğini düşünerek ve Oturan Boğa’nın bu seremonilere katılmaması için onu tekrardan tutuklamak için polis gönderdi. Bu sırada yaşanan bir silahlı çatışmada Oturan Boğa hayatını kaybetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun