Otto von Bismarck

Otto von Bismarck
  • Görev : Alman asker, devlet adamı
  • Doğum : 1 Nisan 1815
  • Ölüm : 30 Temmuz 1898
  • Önemi : Alman birliğinin siyasi mimarı ve ilk başbakanı

“Demir Şansölye” lakabıyla anılan ve 19. yüzyılda Alman birliğini kurma hedefine ulaşan Otto van Bismarck’ın liderliği altında Almanya, bir yığın küçük ve güçsüz devletler topluluğu olmaktan çıkıp Avrupa’nın en büyü askeri gücü haline geldi. Bismarck en büyük Alman devletlerinden biri olan Prusya’da doğdu. Babası bir Prusya aristokratı, yani Junker’di. Bismarck, Berlin v e Göttingen üniversitelerinde eğitim gördü. 1847 yılında Prusyalı asil bir kadınla evlendi. Aynı yıl Prusya Parlamentosu’na seçildi. Burada katı bir sağ kanat kral destekçisi olarak güç kazanan Bismarck, Kral Frederick William’ın ve onun halefi olan 1. Wilhelm’in safında yer aldı. Bismarck, daha sonra Fransa ve Rusya’da elçilik yaptı. 1862 yılında Prusya başbakanı oldu.

Bismarck’ın öncelikli görevi kralı korumak, orduyu güçlendirmek ve birliği cesaretlendirmekti. Almanlar genel olarak birlik fikrini destekleseler de Alman devletleri kendi bağımsızlıklarından vazgeçmeye yanaşmıyordu. Bismarck bu sorunu Prusya’nın askeri gücünü kullanarak zayıf devletleri yeni bir federasyona katılmaya ikna ederek çözdü. 1860’lı yıllarda Hanover, Frankfurt ve diğer Alman prensliklerini ilhak etti. Birlik yolunda atılan son adım 1870 yılında patlak veren Prusya-Fransa Savaşı oldu. Bu savaş diğer Alman devletlerinin birleşmesini sağladı. Fransa’nın yenilmesi üzerine ise William kayser, yani Alman İmparatoru oldu. Bismarck ise federasyonun ilk Şansölyesi ilan edildi. Şansölye olarak Bismarck Avrupa’da barışı güvence altına almaya çalıştı. Dış politikada gerçeklikleri dikkate alıp ideolojilere takılmıyordu. Dünyanın ilk sosyal güvenlik programının ilham kaynaklarından biri olan Bismarck, Wilhelm’in ölümünün ardından yerine torunu 2. Wilhelm geçince politik gücünü yitirmeye başladı. Bu süreçten birkaç yıl sonra ise vefat etti.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Not: Otto von Bismarck üzerine önemli yayınlarımız: Otto von Bismarck kimdir, hangi siyaseti benimsemiştir, Alman birliğini nasıl kurmuştur gibi çeşitli soruların cevaplarını iki ayrı makalemizde bulabilirsiniz;

Prof. Dr. Necmettin Alkan -  Otto von Bismarck: Prusyalı Toprak Ağalığından Alman Başbakanlığı'na

Prof. Dr. Necmettin Alkan - Bismarck'ın Osmanlı Siyaseti: Pommeranyalı Askerin İskeletinden Müstakbel Müttefike

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun