Otto Liman von Sanders

Otto Liman von Sanders
  • Doğum : 17 Şubat 1855-Stolp (Pommern)
  • Ölüm : 22 Ağustos 1929-Münih (Bavyera)
  • Hizmet yılları : 1874-1919
  • Savaşları : I. Dünya Savaşı

Otto Liman Van Sanders, 1915 yılında Gelibolu Müdafaası'nda Osmanlı kuvvetlerini yöneten Alman general. Von Sanders, askeri yönetimde yaptığı reformlar nedeniyle Enver Paşa ile anlaşamadı. İngiliz Generali Hamilton, Liman Von Sanders’in Gelibolu’daki başarısını Hatırat’ında övmüştür. ''Türkiye’de 5 Sene'' ve ''Silahlanmış Millet'' adlı 2 tane eseri bulunmaktadır.

Yaşamı

1855 yılında Pomeranya’da Stolp şehrinde doğan Sanders, 1913 yılında Kasel’deki 22. Piyade Alayında Orgeneral iken Balkan Savaşlarında yıpranan Osmanlı ordularını ıslah etmek için Türkiye’ye gönderildi. Rusya, Osmanlı kuvvetlerine bir Alman generalin gönderilmesini şiddetle protesto ederken, 1915 yılında 5. Ordu'nun başında, Çanakkale ve Gelibolu’yı İngiliz ve Avustralya donanmalarına karşı başarılı bir şekilde savundu. İngilizlerin casusluk faaliyetleri sonucu, verdikleri büyük zatiatı, istihbarat tedbirleri aldırarak önledi. Casusluk faaliyetlerini padişah’a rapor etti. Liman bu başarısından sonra 1918 yılında Suriye ve Filistin’deki 4. 7. Ve 8. Ordulardan meydana gelen Yıldırım Orduları grubunun başına getirilerek, İngilizlerin daha fazla ilerlemesini durdurdu. Ancak İngiliz Generali Edmund Allenby, başarı göstererek bu cepheyi çökertti. Von Sanders, I. Dünya Savaşı sona erip Mondros Mütarekesi imzalanınca Almanya’ya geri döndü, 1929 yılında da hayatını kaybetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun