Öşvank Kilisesi

Öşvank Kilisesi
  • Önem : Gürcü ve Ermeni Hristiyanlarca öneme sahip bölgenin en önemli haç planlı kilisesi
  • Yapılış Tarihi : 966
  • Yer : Erzurum, Uzundere

Gürcistanlı Hristiyanlar tarafından büyük öneme sahip olan Erzurum’daki Öşkvank Kilisesi, Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese’nin oğulları David ve Prens Bagrat tarafından inşa ettirildi ve Vaftizci Yahya (Ioannis Prodromos)’ya adandı. 1022 yılında bölgenin Bizans İmparatorluğu denetimine geçmesinden sonra kilisenin yıkılan kubbesi Bizans İmparatoları 2. Basileos (1025) ve 8. Konstantin (1028) tarafından onartıldı. Bölgenin en büyük haç planlı Gürcü kilisesi olan Öşkvank Kilisesi tarihi kaynaklarda Tao–Klarjeti adı ile de bilinmektedir. Civardaki diğer dini yapılarda da söz konusu olduğu gibi, bölgede bir arada yaşamış Ermeniler ve Gürcüler tarafından ayrı ayrı sahiplenen bina, önemli bir dini merkez olmanın yanı sıra üstün nitelikteki taş işçiliği ve görkemli mimarisiyle benzersiz bir mimari yapıdır.

Öşvank Kilisesi dünya Hıristiyan Gürcülerince çok büyük önem taşımaktadır. Her yıl yerli turistlerin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden teologlar ve turistler bu kiliseyi ziyarete gelmektedirler. Gürcü Bağrat Devleti döneminde önemli dini eserlerden olan kilise, günümüze kilise, üç şapel, yemekhane ve el yazmalarının kopya edildiği ve korunduğu kütüphane binası ulaşmıştır. Bölgedeki piskoposluk merkezlerinden biri olan Öşkvank Kilisesi, 11. yüzyılda elyazmalarıyla ünlü önemli bir kültür merkezi olup, bu önemini 15. yüzyıla kadar korudu. Öşkvank Manastır Kilisesi, 19. yüzyılın sonundan 1980 yılına kadar cami işlevi ile kullanılmıştır. 1985 yılında ise TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilerek korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alındı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Fatih Karahan, Egemen Çakır, Uzundere Master Turizm Planı: Vizyon 2023, Uzundere Belediyesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun