Osman Yüksel Serdengeçti

Osman Yüksel Serdengeçti
  • Doğum : 15 Mayıs 1917/Antalya
  • Ölüm : 10 Kasım 1983/Ankara
  • Meslek : Fikir adamı, gazeteci, yazar

Osman Yüksel Serdengeçti, Türk gazeteci, düşünce ve aksiyon adamıdır. Serdengeçti dergisinin başyazarı ve kurucusu olan Osman Yüksel, hazır cevaplığıyla bilinir. Hapse girdikten sonraki yaşadıkları Osman Yüksel’in sonraki hayatında ve milliyetçiliğe tutunmasında etkili rol oynar.1965/69 döneminde Adalet Partisi’nden Antalya milletvekili seçilerek meclise girmiş, parti yöneticilerine karşı yaptığı eleştirilerden dolayı partiden ihraç edilmiştir.

HAYATI 

Asıl adı Osman Zeki olup, Antalya’da doğmuştur. İlk ve ortaokulu Antalya’da okumuş, liseyi bitirdikten sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümüne yazılmıştır. Son sınıfta okurken 1944 yılında meydana gelen öğrenci olaylarına karışmış ve tutuklanarak İstanbul’a gönderilmiştir. Üç buçuk ay tutuklandıktan sonra suçsuz olduğu anlaşılmış ve serbest bırakılmıştır. Sonra yarım kalan öğrenimini tamamlamış olsa da diplomasını alamamıştır. 1947/62 yılları arasında Serdengeçti adı ile aylık bir dergi çıkarmıştır. Sık sık tutuklanması ve derginin kapatılması nedeni ile ancak 33 sayı yayımlanabilmiştir. Yazı hayatına Yeni İstanbul, Zafer, Türk Yurdu, Milli Gazete, Çağlayan gibi gazete ve dergilerde devam etmiştir. Parkinson hastalığına yakalanmış, 10 Kasım 1983 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Fikir dünyası ve Eserleri

İslam’a olan yakınlığı ile bilinen Osman Yüksel küçük yaşlarda Mevlana Celaleddin-i Rumi, Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy gibi şairlerden etkilenmesine vesile olmuş, daha sonra bu halka Namık Kemal, Ziya Gökalp ve Nurettin Topçu ile genişlemiş, fakat daha ziyade Mehmet Akif’in etkisinde kalmıştır. Felsefeye ilgi duyan Yüksel, Batı’nın filozoflarından ziyade klasiklerini, şairlerini, hikayeci ve romancılarını kendisine yakın bulmuştur. Modernizme, Batılılaşmaya, materyalizme karşı olan Osman Yüksel tek parti döneminin bu paraleldeki uygulamalarına hep karşı çıkmıştır. Başta İsmet İnönü olmak üzere dönemin önemli isimleri ile devamlı mücadele içinde olmuştur. İslam’ın değerlerini savunmak için çıkardığı derginin kapağına ‘’Allah’a, millete, vatana koşanların dergisi’’ ibaresini yazmış, genellikle tek başına yönetip dağıttığı derginin son sayılarına kadar yazılarının çoğunu kendisi yazmıştır. Mücadeleci özelliğinin yanında yardımlaşmayı, tabiatı ve sade yaşamayı seven Yüksel, şiirlerinde genellikle vatan, millet, din, ahlak, gelenek, tarih ve tabiat temalarını işlemiştir. Yazı ve şiirlerine hakim olan heyecan dışında hicivleri ve esprileri de muhaliflerini yaralayacak kadar keskin olmuştur. Başlıca eserleri; Mabetsiz Şehir, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Gülünç Hakikatler, Ayasofya Davası, Mevlana ve Mehmet Akif, Kanlı Balkanlar, Akdeniz Hilalindir vs.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

 Özcan Abdülkadir, Osman Yüksel Serdengeçti Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi (DİA) Ankara:Türkiye Diyanet Vakfı, yıl: 2009, cilt: 36,  sayfa: 554-555

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun