Oscar Wilde

Oscar Wilde
  • Meslek : Oyun yazarı, yazar, şair
  • Doğum : 1854
  • Ölüm : 1900

Yazar, oyun yazarı ve şair olan Oscar Wilde varlıklı bir İrlandalı doktorun oğlu olarak dünyaya geldi. Edebiyat kariyerine Oxford’da öğrenciyken başlayan Wilde, burada şiirler yazdı, “Estetik Hareketi”nin bir parçası oldu. Uzun saçları, huzur bozucu zekası ve gööze çarpan giysileri Wilde’ı hareketin önde gelen simalarından biri haline getirdi. Tek romanı olan “Dorian Gray’in Portresi” 1891 yılında yayınlandı. Çok sayıda oyun yazdı. Özellikle “Ağırbaşlı Olmanın Önemi” yaygın bir ilgi gördü. Tutuklanmadan önceki düzyazı stili oldukça eğlenceliydi. Esprili, keskin bir dil kullanıyordu. Anlatımı şakalarla ve kelime oyunlarıyla doluydu.

1890’ların başında Wilde, önde gelen aristokratlardan Lord Alfred Douglas ile bir ilişki yaşadı. Lord’un babası Queensberry Markizi’ydi. Markiz, Wilde’ı 19. Yüzyıl İngilteresi’nde ağır bir sıç olam eşcinsellikle suçladı. Wİlde iki yıl ağır cezaya mahkum edildi. Serbest kalmasının ardından Fransa’ya gitti. Burada takma bir isimle yaşamaya başladı. Üç yıl sonra Paris’te bir otel odasında geçirdiği menenjit nedeniyle öldü. 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun