Orhan Seyfi Orhon

Orhan Seyfi Orhon
  • Doğum : 23 Ekim 1890 - İstanbul
  • Ölümü : 22 Ağustos 1972 - İstanbul
  • Meslek : Şair, gazeteci, yazar, siyaset adamı

Orhan Seyfi gazeteci, yazar, yayımcı ve aynı zamanda bir siyasetçidir. Türk Edebiyat tarihine beş hececiler olarak geçmiş bir şairdir ve aynı zamanda yirmiden fazla şiiri çeşitli bestekârlar tarafından bestelenmiştir. Akbaba ve Çınaraltı dergisi olmak üzere birçok dergi çıkarmıştır ancak adı Çınaraltı dergisi ile özdeşleşmiştir. TBMM’de 8. dönem Zonguldak ve 13. dönem İstanbul milletvekili olarak yer almış bir siyasetçidir.

1980 yılında İstanbul’un Çengelköy semtinde dünyaya gelen Orhan Seyfi Orhon’un babası Miralay Mehmet Emin Beydir, Annesi ise Nimet Hanımdır. Orta ve Lise Eğitimini Beylerbeyi Rüştiyesi ve Mercan İdadisinde almıştır. Yüksek Öğrenimini Tıp Alanında alan Orhan Seyfi bir ameliyat sırasında kendinden geçince yarıda bırakıp Hukuk eğitimine devam etmiştir. Hukuk Mektebini 1914 yılında bitirip Meclis-i Mebusan’ın Kavanin kaleminde memurluk yapmaya başlamıştır.

Edebi Hayatı 

İlk olarak eser vermeye öğrencilik zamanlarında başlamıştır ve edebiyat öğretmeninin destekleriyle Abdülhak Hamid Tarhan ve Tevfik Fikret etkisinde şiirler yazmıştır. Şiirleri Kehkeşan dergisinde yayımlanmaya başlamıştır ve tanınması Fırtına ve Kar şiirli ile olmuştur. İstanbul’un işgalinden sonra meclisin kapanmasıyla gazetecilik hayatına başlar ve aynı zamanda öğretmenlikte yapar. Şiir ve yazıları birçok dergide yayınlanmıştır. Bunlar arasında Şair, Büyük Mecmua, Serveti Fünun gibi dergiler yer alır. Mizah tarafı da olan Orhan Seyfi bir dergide mizah yazarlığı yapmıştır. Gündelik olaylara hitap ettiği şiirlerini Peri Kızı ve Çoban Hikâyesi adlı kitaplarda bir araya getirmiştir. Daha sonra bu kitaplar bir araya getirilip çeşitli eklemeler yapılarak Gönülden Sesler olarak tekrar yayımlanmıştır. Ancak Gönülden Sesler kitabı beklenen etkiyi yaratmamıştır ve aile bağları bulunan Yusuf Ziya Ortaç ile çıkardıkları Akbaba adlı dergide mizah yazarlığına devam etmiştir. Ayrıca Papağan, Yeni Kalem, Renkli Dünyalar isimli çeşitli alanlarda dergiler çıkarmıştır ve Karagöz’ün bir dönem yayın sorumluluğunu üstlenmiştir. Cumhuriyet ve Ulus gazetelerinde yazılar yayımlamış olan Orhan Seyfi 1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisinden Zonguldak Milletvekili seçilmiştir. Yine bu dönemlerde Zafer ve Havadis gazetesinde yazılar yayımlar. 1960 yılından sonra ise Adalet Partisine geçmiştir ve beş yıl sonra İstanbul Milletvekili seçilmiştir. 1972 yılında ise vefat etmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Alim Kahraman, Orhon, Orhan Seyfi, İslam Ansiklopedisi

Necati Tonga, “İki Bacanağın İki Kardeş Mecmuası: Akbaba ve Çınaraltı”, Değirmen Yüzyılın Dergileri

Orhon, Orhan Seyfi, Türk Dünyası Edebiyatçıları Ansiklopedisi Cilt 7

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun