Ömer Muhtar

Ömer Muhtar
  • Doğum : 1858
  • Ölüm : 1931

Ömer Muhtar, İtalyan işgali altında bulunan Libya’nın kurtarılması için yürütülen direniş hareketinin liderlerindendir. Çöl Aslanı lakabıyla da anılır.

HAYATI

1862 yılında Bingazi’nin Defne bölgesi Batnan kasabasında doğdu. Küçük yaşta babası ölünce, Şeyh Ahmed el-Giryani’nin himayesinde tahsile başladı. Cağbub’da İslami İlimler Ensitüsü'ne kaydolarak tahsilini tamamladı. Alçak gönüllü, cesur, vakar sahibi ve ilim ehli bir kimse olarak çevresinde tanındı. İşgalci İtalya, 1911 yılında Trablusgarp ve Bingazi’yi işgal etti.. Libya halkı Osmanlı kuvvetleriyle birlikte işgalcilere karşı çarpışarak başarılı neticeler elde etti.

1912 yılında imzalanan Uşi Antlaşması'yla Osmanlı Devleti’nin Libya üzerindeki hakimiyeti resmen son buldu. Bu işgallere son vermek isteyen Libyalılar Ömer Muhtar’ın da içinde olduğu bir direniş gösterdiler. Örnek davranışlar ortaya koyarak mücahidleri teşvik edip cesaret verdiler. İtalyanlar Ömer Muhtar’ın şöhretini duymuş ona büyük makamlar ve maddi imkanlar sundular ama Ömer Muhtar bunları reddetti. 1922 yılında direniş kuvvetleri başkumandanlığına seçildi. 1930 yılında İtalyan cephelerinin merkezi durumunda olan bir karargahı basarak imha etti. 1931 yılında İtalyanlarla yapılan şiddetli çarpışmalar sonunda esir düşerek, idama mahkum edildi. 1931 yılında Bingazi yakınlarındaki Suluk’ta idam edildi.

Hakkında Söylenenler
 
Ömer Muhtar hakkında İtalyan kumandanı ve Libya genel valisi şunları söylemiştir: “O akide ve inancına son derece bağlıydı. İnancına saldırana şiddetle karşı koyar ve hiçbir şey onu korkutamazdı. Aynı şekilde vatanına da büyük bir sevgi beslemekteydi. Vatanı için yapmayacağı bir şey yoktu. Vatanına yapılan saldırıları asla affetmiyor ve bunlara tahammül edemiyordu. Müthiş bir zekâya sahipti. Geniş bir dini kültüre ve bilgiye sahipti. Maddeye ve dünya nimetlerine aslâ iltifat etmezdi ve bu konuda hiçbir yatırım ve hesâbı yoktu. Dünyada sahip olduğu hiçbir mal ve mülkü de mevcut değildi. Dünya nimetlerinden sevdiği tek bir şey vardı, o da vatanıydı.”
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun