Oktay Akbal

Oktay Akbal
  • Meslek : Gazeteci, yazar
  • Doğum : 20 Nisan 1923-İstanbul
  • Ölüm : 28 Ağustos 2015-Muğla
  • Aldığı Bazı Ödüller : 1959 Berber Aynası’yla Sait Faik Hikâye Armağanı - 1983,1984 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Güncel Yazı Ödülü - 1994 TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü - 1997 Senin Adın Aşk’la Sedat Simavi Edebiyat Ödülü - 2000 Bütün romanlarıyla Orhan Kemal Roman Ö

Yazın tarihimizin önemli isimlerinden Oktay Akbal, İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Mehmet Oktay Akbal olan yazar ilköğrenimini İstanbul’daki Saint Assomption İlkokulu, lise eğitimini Saint Benoit Lisesi ve Özel İstiklal Lisesi’nde tamamladı. Yüksek tahsiline İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan Akbal, daha sonra aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördüyse de tamamlamadı, yarıda bırakarak çalışma hayatına atıldı. İlk görevi Servet-i Fünun/Uyanış dergisi sekreterliği oldu. Daha sonra ise MEB Tercüme Bürosu’nda memurluk ve çevirmenlik yaptı. Vatan gazetesinde düzeltmen olarak gazeteciliğe başlayan Akbal, düzeltmenliğin yanı sıra gazetede edebiyat ve sanat yazıları yazdı. Zamanla köşe yazarlığına geçi. Uzun yıllar burada köşe yazıları yayımladı. Daha sonra ise köşe yazarlığını Cumhuriyet gazetesinde sürdürdü. Milliyet gazetesinde de aynı görevi yerine getirdi. Daha sonra aynı görevle Cumhuriyet’e döndü. Gazetelerdeki görevlerinin yanında meslek kuruluşlarında da görev aldı. TDK Yönetim Kurulu Üyeliği (1960-63, 1969- 83) ve Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanlığı (1989-95) görevlerinde bulundu. Muğla Ula Akyaka’daki yazlığında hayata veda etti.

Edebiyat dünyasına hikâye yazarak giren Akbal, İlkokul sıralarında yazdığı ilk hikâyeleri Çocuk Sesi, Ateş, Afacan ve Çocuk Duygusu gibi çocuk dergilerinde yayımlandı. Asıl sanat hayatı, lise sıralarında iken İkdam gazetesinde yayımlanan hikâyeleriyle başladı. İkdam ve Yeni Sabah gazetelerinde birçok hikâyesi basıldı. Bin Bir Roman, Çocuk Haftası ve Yıldız dergi ve gazetelerinde de hikâyeleri yer aldı. Böylece liseyi bitirdiğinde tanınmış bir hikâyeci oldu. Liseden sonra Büyük Doğu, Sanat ve Edebiyat Gazetesi’nde yayımlanan hikâyeleriyle ününü artırdı. İlk hikâye kitabı Önce Ekmekler Bozuldu 23 yaşındayken okuyucuyla buluşup beğenildi. Yazarlık hayatını Varlık, Türk Dili, Hürriyet Gösteri, Yenilik ve Gün dergilerinde sürdürdü. Hikâyeden sonra roman yazmaya yöneldi. Deneme, anı, söyleşi, röportaj, eleştiri ve günlük türlerinde de eser verdi. Çocuk kitapları yazdı. Fransızcadan Türkçeye çeviriler yaptı. Suçumuz İnsan Olmak romanı filme çekildi. Bazı kitapları Rusça ve Sırpçaya çevrildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Nail Tan, Oktay Akbal, TDK Dergisi, Ekim 2015

Oktay Akbal, Anı Değil Yaşam, Cumhuriyet Yayınları,2011

Asım Bezirci, Oktay Akbal, Altın Kitaplar, İstanbul, 1991

Feridun Andaç, Sanat İnsanlarımız Oktay Akbal, İde Yayıncılık

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun