Oktay Akbal

Oktay Akbal
  • Doğum : 20 Nisan 1923-İstanbul
  • Ölüm : 28 Ağustos 2015-Muğla
  • Meslek : Gazeteci, yazar

Oktay Akbal, Türk, gazeteci ve yazardır. Mart 2014'e kadar Cumhuriyet gazetesinde köşesinde yazılarına devam etti. Roman türündeki edebiyat çevrelerince çok beğenilecek ilk kitabını ‘’ Önce Ekmekler Bozuldu’’ adıyla 1946 yılında çıkardı. Oktay Akbal’ın birçok yapıtı Türk edebiyatının en önemli kitapları arasında anılmaktadır.

HAYATI

Yazın tarihimizin en önemli yazarı arasında yer alan Oktay Akbal, 20 Nisan 1923 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Oktay Akbal, ülkemizin ilk gerçekçi romancılarından Ebubekir Hazım Tepeyaran’ın anne tarafından torunuydu. Ortaöğretimini bir süre Saint Benoit Fransız Lisesi’nde daha sonra İstiklal Lisesi’nde sürdürdü. Ortaöğrenimini burada tamamlayan Oktay Akbal, 1944 yılına gelindiğinde İstanbul Üniversitesi Hukuk ve iki yıl sonra da Edebiyat fakültelerinde eğitim aldı. Yazın yaşamına atılmaya istekli olan yazar bu iki bölümden de mezun olamadı. Meslek hayatına dönemin önemli dergilerinden Servet-i Fünun ve Uyanış adlı dergilerde bir süre sekreterlik görevini icra ederek atılan Oktay Akbal, birkaç yıl da Tercüme Bürosu’nda memurluk görevini yerine getirdi. Bu işlerden sonra gazetecilik mesleğine yönelen Oktay Akbal kaleme aldığı öyküleri ve dilimize aktardığı çeviri eserleri gazetelerde yayımlayarak oldukça önemli gazetelerde çalıştı. Bu yıllarda Yeni Sabah, İkdam, Vakit gibi gazetelerde öykü, çeviri ve eleştiri yazılar kaleme alan Oktay Akbal genellikle tarihi eserler kaleme aldı. 1985 yılında yazmaya başladığı Hürriyet gazetesinde uzun yıllar çalıştı daha sonra Milliyet gazetesine geçti Oktay Akbal bu iki gazetede yazılar yazdıktan sonra Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı ve 2014 yılına kadar yazılarını sürdürdü.

EDEBİ HAYATI

Yazmaya çok erken yaşlarda başlayan Oktay Akbal bu alandaki kabiliyetini henüz ilköğretimde iken çevresine gösterdi ve hatta bir roman denemesi bile yazdı. Lise yıllarında Ana Katil adlı bir öykü yazan Oktay Akbal’ın bu öyküsü İkdam’da neşredildi. Ayrıca bu dönem yazarın çeşitli yazıları yayımlandı. Oktay Akbal, yazın yaşamını ilk dönemlerinde genel olarak aşk ve macera konularına yer vermekteydi. Ancak zamanla kendisini edebiyat dünyasına tanıtan ve şahsıyla mündemiç hale gelen bir üslup geliştirdi. Yazar bu üslubunun Sait Faik Abasıyanık’ı okuduğu zaman oluştuğunu dile getirdi. Birçok öykü, roman, deneme, inceleme, anı, gezi ve günce kalem alan Oktay Akbal, roman türündeki edebiyat çevrelerince çok beğenilecek ilk kitabını ‘’ Önce Ekmekler Bozuldu’’ adıyla 1946 yılında çıkardı. Daha sonra bu başarılı eserlerin devamı geldi ve hala Oktay Akbal’ın birçok yapıtı Türk edebiyatının en önemli kitapları arasında anılmaktadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

Garipler Sokağı (1950) TDK Roman Ödülü

Suçumuz İnsan Olmak (1958) TDK Roman Ödülü

 Berber Aynası (1959) Sait Faik Hikaye Armağanı

 Senin Adın Aşk (1993) Sedat Simavi Ödülü

 2000 yılında Oktay Akbal’ın tüm romanları Orhan Kemal Roman ödülünü aldı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar

      Oktay Akbal, Anı Değil Yaşam, Cumhuriyet Yayınları,2011

      Asım Bezirci, Oktay Akbal, Altın Kitaplar, İstanbul, 1991

      Feridun Andaç, Sanat İnsanlarımız Oktay Akbal, İde Yayıncılık

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun