Numan Kurtulmuş

Numan Kurtulmuş
  • Doğum : 23 Mart 1959-Ordu
  • Görevi Devraldığı : Emrullah İşler
  • Hükümet : 62. Hükümet
  • Görevi : Başbakan Yardımcısı

Numan Kurtulmuş, Türk akademisyen, siyasetçi. Dinamik bir siyasi yaşamı olmuştur. Saadet Partisi'nin 2010 yılındaki kongresinde Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'la liste krizi yaşamıştır. Bu olay siyasetteki dönüm noktalarından biridir. Akabinde Saadet Partisi serüveni son bulmuş ve Has Parti'nin kuruculuğunu üstlenmiştir. 2012 Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti ile birleşme teklifini değerlendirmiş ve kongreye giderek birleşme amaçlı fesih kararı almıştır. Ak Parti'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Günümüzde ise Başbakan Yardımcısı olan Kurtulmuş; Medeniyetler İttifakı Projesi’nin yürütülmesi görevinin yanısıra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı,Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu koordinatörlüğünü yürütmektedir.

AİLE HAYATI

23 Mart 1959'da Ordu-Ünye'de doğan Numan Kurtulmuş, ninesi tarafından Gürcü asıllıdır. İsminilatin harfleriyle yazılmış ilk İslam ilmihali olan Amentü Şerhi’nin yazarı dedesi Binbaşı Numan Kurtulmuş’tan almıştır.Binbaşı Kurtulmuş, Balkan Harbi, Çanakkale, Erzurum, Batum ve Azerbaycan cephelerinde görev almış, Sakarya Meydan Savaşı’nda savaşırken de yaralanmış bir Kurtuluş Savaşı gazisidir. Dede Kurtulmuş’un görev yerleri nedeniyle Numan Kurtulmuş, hem Kastamonulular hem de Ordulular tarafından hemşehri olarak kabul edilmektedir. Babası ise bir zamanlar müslüman gençliğin sığınağı olan İlim Yayma Cemiyeti'nin kurucularından olan Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş'tur. Hayırsever kimliği ile tanınan babanın Erbakan ile olan dostluğu ileride Numan Kurtulmuş'un hayatına etki etmiştir. 1988 yılında Sevgi Kurtulmuş ile evlenmiştir ve  Ayşe, İsmail ve Emir adlarında üç çocukları olmuştur. Sevgi Kurtulmuş, 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle dönemin İstanbul Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu tarafından üniversiteden uzaklaştırılan ilk öğretim görevlilerinden biri oldu.

EĞİTİM HAYATI

O zamanların popüler okulu olan birçok siyasinin yetişmesine vesile olan İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun olan Numan Kurtulmuş sonrasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne devam etmiş 1982 yılında buradan mezun oldmuştur. 1984 yılında, yine aynı Fakülte’de yüksek lisansını tamamlamıştır. 1988-1989 öğretim yılında ABD’de Temple University School of Business- Management’te lisansüstü çalışmalarını sürdürmüştür. Kasım 1990 ile Haziran 1993 tarihleri arasında ABD’de Cornell University New York State School of Industrial - Labor Relations’da Misafir Öğretim Üyesi olarak bulunmuştur. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 yılında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda Doçentlik ünvanını almıştır.

SİYASİ HAYATI

1998 yılında aktif siyasete bulaşmış ve soluğu Necmettin Erbakan'ın yanında almıştır. Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği yapmıştır. Fazilet kapandıktan sonra Saadet Partisi ynei durağı olmuştur. Saadet Partisi'nde İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. 25 Ekim 2008 tarihine kadar Saadet Partisi’nde Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kurtulmuş, 17 Ekim 2008 tarihinde ise dönemin Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, yaptığı basın toplantısında 26 Ekim 2008 günü Ankara'da yapılacak kongrede tek genel başkan adayı olarak Numan Kurtulmuş'un katılacağını deklare etmiştir. Kritik süreçleri bundan sonra yaşayan Numan Kurtulmuş, oyların tamamına yakınını alarak Saadet Partisi lideri olmuştur. 

11 Temmuz 2010 yılında yapılan olağan kongrede iki listenin tek adayı gösterilmiş ve yeniden Genel Başkan seçilmiştir ancak Genel İdare Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde Necmettin Erbakan'ın desteklediği ve Erbakan'ın yakınlarının da bulunduğu yeşil listeye karşılık Numan Kurtulmuş beyaz liste ile çıkmıştır ve galip gelmiştir. Bu süreç Erbakan ve ekibinin tasfiyesi diye adlandırılmış ve kongrenin iptali için başvurular yapılmıştır. Sonunda mahkemelik olan kongre sonucu parit kayyuma devredilmiş ve Kurtulmuş ve ekibinin Saadet Partisi serüveni son bulmuştur.

Kaldığı yerden devam kararı alan Numan Kurtulmuş ''Medeniyet Siyasei Hareketi'' adında bir oluşumla yola çıkmış ve 1 Kasım 2010'da HAS Partiyi kurmuştur. 28 Kasım 2010'da Genel Başkan seçilmiştir. Geçen 2 yıllık süreçte “Olumlu yapılan şeyleri alkışlama, yanlışları ikaz etme” siyasetini benimseyen Kurtulmuş'un yolları Recep Tayyip Erdoğan'ın birleşme çağrılarıyla yeniden kesişmiştir. Çağrılara kulak veren Numan Kurtulmuş Başkanı olduğu HAS Parti, 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, geçerli 177 oyun 165'i gereğince ''bütünleşme sebebiyle fesih'' kararıyla siyaset sahnesinden ismen çekilmiştir. 

Numan Kurtulmuş, Has Parti'den çok sayıda yol arkadaşıyla 22 Eylül 2012 günü düzenlenen törende AK Parti'ye katılmıştır. 4 Ekim 2012 günü AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda yapılan değişiklikle, Kurtulmuş, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, 62. Hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmet Davutoğlu tarafından Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'LA İLİŞKİSİ

Numan Kurtulmuş'un ve Recep Tayyip Erdoğan'ın yolları günümüz siyasetinin birçok ismine ev sahipliği yapan İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde münazara yarışmalarında boy gösterirken kesişmiştir. İkilinin birlikte olduğu münazara ekibi okula birçok başarı getirmiştir. Numan Kurtulmuş ve Başbakan Erdoğan’ın siyasetteki yolları okulun ardında yıllar sonra Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı sırasında yeniden kesişmiştir. Numan Kurtulmuş Fazilet Partisi İstanbul il Başkanı olarak görev yaparken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan, kısa bir süre sonra Pınarhisar Cezaevi’ne girmiş ve daha sonra AK Parti'yi kurmuştur. Eşi Sevgi Kurtulmuş'u bile aracı yapmasına rağmen Numan Kurtulmuş'u ikna edememiştir. Numan Kurtulmuş, Necmettin Erbakan'la yoluna devam etmiştir. Çalkantılı geçen Milli Görüş serüveni sonucu o da Has Parti'yle yoluna devam etmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, Numan Kurtulmuş sevdasından vazgeçmemiş ve sonunda onu Ak Parti'ye davet etmiştir ve  davet olumlu sonuçlanmıştır. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan, yıllar sonra da olsa Numan Kurtulmuş'la bir süre çalışmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://arsiv.taraf.com.tr/haber-erdogan-in-munazara-arkadasi-53746/

http://www.istanbulunyehaber.com/etiket/siyaset//76/

http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/_Global/_Government/pg_Cabinet.aspx

ntv.com.tr/arsiv/id/25371847/

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun