Nikolay Vasilyeviç Gogol

Nikolay Vasilyeviç Gogol
  • Doğum : 30 Mart 1809 Ukrayna
  • Ölümü : 4 Mart 1852 Moskova
  • Meslek : Roman, oyun yazarı

30 Mart 1809'da Ukrayna’nın Soroçinski köyünde dünyaya gelen Gogol orta halli toprak sahibi bir aileni çocuğudur. Yaşadığı köy hayatı ileride yazacağı eserlere de konu teşkil edecek olan Gogol daha gençlik yıllarında şiir ve edebiyata ilgi duymaya başladı. 1828'de Petersburg’a gider ve orada memur olmayı, bir şekilde hayatını sürdürmeyi düşünür. Ama işler beklediği gibi yolunda gitmez. Daha sonra Petersburg’dan Almanya’ya gider fakat burada da ancak parası bitene kadar kalabilir. Bütün bunların ardından tekrar Petersburg’a dönen Gogol çok düşük maaşla da olsa devlet memuru olarak çalışmaya başlar. Bir yıl kadar çalıştıktan sonra ayrılır

Edebi Yaşamı

1836'da Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide burun adlı bir öykü yayınlar. Gogol yazılarında büyük ölçüde Puşkin’in etkisi altında kalmıştır. Hatta onun eleştiri ve tenkitleri olmadan yazmasının mümkün olmayacağını düşünür. Gogol’un Puşkin’le olan arkadaşlığı onu diğer yazarların acımasızca eleştirilerinden koruyan en büyük etkenlerden biridir. Gogol’un ilk ciddi ve dikkat çeken eserleri Ukrayna hayatı, halk deyişleri ve süslü halk hikâyelerinden oluşur. Yazar 1831-1832 yıllarında yazdığı bu hikâyeleri 'Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları' adlı eserinde bir araya getirmiştir. Gogol bu öyküler aracılığı ile Rus edebiyat dünyasında ilgi odağı olmayı başarmıştır. Bunun ardından 1835 yılında Mirgorod ve Arabeski adlı eserlerini yayınlamıştır. Bu hikâyelerinde de halk hikâyeleri ve özellikle Kazak geçmişinden sıkça faydalanmıştır. Hikâyelerinde günlük hayatı ve bayağı kişilikleri, zaman zaman mizahi zaman zaman öfkeye bürünmüş şekilde işlerdi. Eski zaman beyleri, arabeski bu yergi kitaplarının ilklerindendir. Yine arabeski kitabındaki hikayelerden biri olan 'Bir Delinin Hatıra Defteri' bir memurun hayatını ve işi nedeniyle ne sıkıntılara katlandığını anlatır. Hikâyenin sonunda memur akıl hastanesine yatırılır. Portre adlı eseri ise dünyanın kötülüklerden asla kurtulamayacağı vurgusu ile biter.

Büyük komedisi Müfettiş adlı eserinin sahnelenmesi ile tüm şimşekleri üzerine çeken Gogol tepkiler yüzünden Rusya’dan ayrılmak zorunda kalır. Roma’da Puşkin’in tavsiyesi ile en büyük eseri olan Ölü Canlar’ı kaleme alır. Kitap daha yazım aşamasındayken Puşkin’in ölüm haberini alır. Bu onun için Rusya’dan gelebilecek en kötü haberdir ve onun içim gerçekten bir yıkım olmuştur. Puşkin'in ölümünün yıkıcı etkisine rağmen 1842 yılında iki önemli eseri olan Ölü Canlar’ın 1. Cildi ve uzun hikayesi Palto’yu bitirir. Ölü Canlar dönemin Rusya’sını gerçekçi bir biçimde gözler önüne sererken Palto’da ise sıradan insanların acılarını, maruz kaldıkları haksızlıkları ve yaşadıkları yoksulluğu tüm gerçekleri ile gözler önüne koyar. Bu eserde dönemin en büyük eserleri arasında yerini almıştır. Öyleki Dostoyevski hikayeye hitaben 'Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık' demiştır. Ancak öyünün yayınlanmasının ardından soylu kesimin tepkisini tekrar üzerine çekmiştir. Bu dönem aydınlar üzerinde büyük baskıların kurulduğu karanlık I.Nikola dönemidir. Gogol bu dönemde düzen savunucuları tarafından Rus insanını aşağılamakla onun kötü yönünü göstermekle halkına ihanetle suçlanır. Maruz kaldığı bu suçlamalar yüzünden ruhsal açıdan ciddi sorunlar yaşadı.

Son Yılları ve Ölümü

Puşkin’in ölümünün ardından Gogol’un popüleritesi daha da artar. Bu ilgiden dolayı Gogol kendini insanlara yol gösterme onlara öncülük etme gibi misyonlar edinir. Özellikle bu dönemde eski yaratıcılığını kaybettiği söylenir. Dine karşı eski tutumlarından dahi vazgeçip kiliseyi övdüğü söylenir. 1848'de kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin’e gider. Moskova’ya geri döndüğünde Matvey Kostantinovski adlı gerici bir rahibin etkisi ile 1852 yılında Ölü Canlar romanının ikinci bölümünün el yazmalarını yakar. Bu olaydan yaklaşık 10 gün sonra Moskova’da 43 yaşında ölür. Gogol’un tamamlayamadığı tek eseri olan 'Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı' adlı oyununu Sasa Preis tamamlamıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Aydınlanma Değil, Merhamet! - Gogol' un İzinde I.Kitap, Alev Alatlı Everest Yayınları, 2013

Dünya Nöbeti - Gogol' un İzinde II. Kitap, Alev Alatlı EVEREST YAYINLARI 4.Baskı 2014

Nikolay Gogol, Vladimir Nabokov, İLETİŞİM YAYINLARI, 1. Baskı, 2012

Gogol, Henri Troyat, MULTILINGUAL YABANCI DİL YAYINLARI, 1.Baskı 2000

Hepimiz Gogol'un Palto'sundan Çıktık, Süreyyya Evren, OKUYAN US YAYIN 1.Baskı 2002

KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun