Niccolo Machiavelli

  • Önem : Politika üzerine ortaya koyduğu düşünceleriyle bilinen Floransalı düşünür
  • Doğum : 1469
  • Ölüm : 1527
  • Başlıca Eserleri : Prens

Bir diplomat ve bürokrat olan Niccolo Machiavelli, siyaset felsefesinin en tartışmalı kitaplarından biri olan “Prens” adlı kitabın yazarıdır. Yaşadığı çağa ağır gelen görüşleri barındıran ve günümüzde hala etkisini koruyan kitap nedeniyle Niccolo Machiavelli yüzlerce yıl boyunca eleştirileri üzerine çekti. İnsanda iyiliğin mevcudiyetine inanmayan Machiavelli bu kitap vasıtasıyla acımasız bir yönetim önermektedir. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğan Machiavelli, 1490’de dönemin Floransa yönetici ailesi Medicilerin devrilmesinin ardından 1498 yılında ikinci şansölye pozisyonuna getirildi. Politikaya tam on dört yılını harcadı. Mediciler 1512 yılında tekrar başa gelene kadar çevredeki İtalyan şehir devletlerinde diplomat olarak görev yaptı.

Medicilerin yönetime geri dönmesi Machiavelli’nin hayatında dönüm noktası oluşturdu. Bütün gücünü kaybeden ve fakirleşti.  Şehrin yöneticisi olan Lorenzo di Piero de Medici’ye adadığı Prens isimli çalışması, aslında şehir yönetimini kendisini tekrar görece getirmeye ikna etmek için yazıldı. Yüz yıllarca siyaset felsefecileri, liderlerin başarılı olmak için erdemli olmaları gerektiğini ileri sürdü. Machiavelli ise tam aksini iddia ediyordu: Bir prens gerektiğinde yalan, şiddet ve korkuyu kullanarak yönetmeyi bilmeliydi. Pek çok çağdaşı prens ve kralların iyi birer Hristiyan olmaları gerektiğine inanıyordu. Machiavelli ise iyi bir Hristiyan gibi görünmenin yeterli olduğunu söylüyordu.  Devletin güvenliği ve bağımsızlığını koruyabilmek için ne şeytani araçlar bile meşruydu.  Ancak Prens, Machiavelli’nin istediği amaca ulaşamadı. Devlet yönetimine dönmesine izin verilmedi.  Kalan ömrünü çiftliğinde yoksulluk içinde geçirdi. Oyunlar, şiirler, denemeler yazdı. Floransa tarihini kaleme aldı. Elli sekiz yaşındayken öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun